Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 günde 60 milyondan fazla kişi izledi

10.03.2012 12:51
Afrika'da Ugandalı çocukları kaçırıp asker ve seks kölesi olarak kullanan terör örgütü lideri Joseph Kony'yi dünyaya tanıtmak için hazırlanan videoyu 5 günde 62 milyondan fazla kişi izledi.

Ailelerinden zorla alarak ya da kaçırarak alıkoyduğu çocuklardan kendisine bir ordu kuran ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin arananlar listesinde ilk sırada yer alan Ugandalı Joseph Kony'ye karşı başlatılan kampanya çığ gibi büyüyor.

Invisible Children (Görünmeyen Çocuklar) isimli topluluğun hazırladığı ve video paylaşım sitesi Youtube'da 5 Mart'tan bu yana yayımlanan Kony 2012 isimli video, 5 günde 55 milyondan fazla izlenerek rekora koşuyor.

-Joseph Kony kimdir?

Uganda'da Tanrının Direniş Ordusu adıyla erkek çocuklardan oluşan bir ordu kuran Joseph Kony, başta 30 binden fazlası çocuk olmak üzere 60 bin kişiyi kaçırmak, 3 bine yakın insanı öldürmek ve öldürtmek, tecavüz, işkence ve cinsel kölelik olmak üzere 33 ayrı suçlama ile insanlık ve savaş suçlusu olarak aranıyor.

Kaçırdığı erkek çocukları asker, kız çocukları da seks kölesi olarak kullanan Kony, ordusuna kattığı çocuklardan ilk olarak ailelerini yok etmelerini istiyor. Buna karşı koyan çocuklardan bazılarını öldüren Kony, bazı çocukların da ağız, burun, kulak ya da başka organlarını keserek cezalandırıyor.

-Meşaleyi Jacob yaktı

Joseph Kony'ye karşı başlatılan harekete, ağabeyi Kony tarafından kaçırıldıktan sonra gözünün önünde öldürülen Jacob adlı çocuk neden oldu. Uganda gezileri sırasında Jacob'ın hikayesine vakıf olan Jason Russell ve arkadaşları, ABD'ye döndüklerinde, yetkilileri harekete geçirmek için ellerindeki görüntüler ve elde ettikleri bilgilerle İnvisible Children Topluluğu'nu kurdular.

Amerikalı yetkililerden ilk etapta olumlu yanıt alamayan grup üyeleri, Uganda'da yaşanan insanlık dramını tüm dünyaya anlatmak için hazırladıkları videoyu her ortamda yayınlamaya başladılar. Birçok ülkeden kendilerine katılan gönüllüler ile bir anda büyüyen hareket, daha sonra defalarca Uganda'ya giderek, halka iş ve eğitim alanları açmaya başladılar. Bölge halkının yetkililere ulaşmaları için acil çağrı istasyonları da kuran grup üyeleri, daha sonra ABD Başkanı Barak Obama'dan destek aldılar. Başkan Obama, 100 kadar ABD komandosunu bölgeye göndererek, güvenlik güçlerini Kony'i yakalamaları konusunda eğitti.-20 Nisan büyük gün-

Grup üyeleri, aralarında Toronto, New York ve Londra gibi büyük şehirlerin bulunduğu merkezlerde Cover the Night (Geceyi Kapla) sloganı ile 20 Nisan 2012 günü günbatımından gündoğumuna dek bulundukları şehirleri, hazırladıkları Kony poster ve çıkartmalarıyla bezeyerek eylem yapacaklar. Eylemde, "Kony'yi ünlü yap" sloganı ile de bir türlü bulunamadığı söylenen Kony'nin, istenirse yakalanabileceği mesajı verilecek. Grup üyeleri, Joseph Kony'nin 2012 yılı sonuna dek yakalanmasını kendilerine hedef olarak seçti.

İnvisible Children Topluluğu'nun başlattığı harekete, aralarında Mark Zuckerberg, Oprah Winfrey, Rihanna ve Angelina Jolie gibi sanatçıların yanı sıra, ABD Başkanı Obama, eski Başkan Bill Clinton, senatörler ve işadamları da destek veriyor. İnvisible Children'ın hazırladığı videoyu http://youtu.be/Y4MnpzG5Sqc linkinden izlemek mümkün. 

Bu haber toplam 2048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri