Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

50 bin Suriyeli Hristiyan Rus Oluyor!

18.10.2013 01:11
Suriye'nin Kalamun bölgesinde yaşayan Hıristiyanlardan oluşan 50 bin kişilik bir topluluk Rusya Dışişleri Bakanlığı'na gönderdikleri dilekçe ile Rusya vatandaşlığı başvurusunda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Suriye yasalarının çifte vatandaşlığa izin verdiğini belirten Suriyeli Hıristiyanlar, mümkün olması durumunda Rusya vatandaşı da olmak istediklerini kaydetti.

Rusya vatandaşı olmayı kendileri açısından bir onur olarak gördüklerini vurgulayan Suriyeli Hıristiyanlar, “Bizler Kalamuna bölgesinde yaşayan Hıristiyanlar olarak Rusya vatandaşı olmak istiyoruz. Bizler ilk kez topraklarımızdan ayrılmak zorunda kalıyoruz. Bizler göçmen kamplarında dolaşmak yerine ölümü tercih ediyoruz. Bu yüzden vatanımızı, şerefimiz ve inancımızı koruyacağız. Mesih'in dolaştığı toprakları terk etmeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Hıristiyanlara göre Batılı ülkelerin desteklediği terörist gruplarının hedefi bölgeden Hıristiyanları temizlemek.

Rusya'yı Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekleyen güçlü bir ülke olarak gördüklerini vurgulayan Suriyeli Hıristiyanlar, “Eğer kabul edilirse bu her bir Suriyeli Hıristiyan için onur olacaktır. Bizler teröristlerin fiziki müdahalesine karşı Rusya'nın koruması altında olmak istiyoruz. Doktor, mühendis, avukat ya da girişimcilerden oluşan 50 bin kişi vatandaşlık için başvuruyor. Hiçbirimiz topraklarımızdan ayrılmak istemiyoruz. İhtiyacımız olan her şey var. Para da istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise vatandaşlık başvurusu ile ilgili henüz bir cevap vermedi. Rus yetkililere göre, 50 bin Suriyeli Hıristiyan'ın Rusya vatandaşı olmak istemesi, Moskova'nın bölgedeki etkin politikalarının bir sonucu.

Rusya Ortodoks Kilisesi'nden Nikolay Balaşov İnterfaks'a yaptığı açıklamada, 50 bin Hıristiyan'ın Rusya vatandaşlığı talebinin bölgede Hıristiyan topluluklar arasında Rusya'nın otoritesinin kabul edildiğini, Suriyeli Hıristiyanların desteklenmesi için her türlü tedbiri almaya devam edeceklerini söyledi.HABERVAKTIM

 
Bu haber toplam 1324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri