Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

6,75 Milyar Avroluk Unutkanlık!

25.12.2012 11:52
Almanya'nın eski para birimi Mark'ın çok önemli bir bölümü hala piyasada.

Almanya'nın eski para birimi ''Deutsche Mark'ın'' tedavülden kalkması ve Avro'nun yürürlüğe girmesinden 11 yıl sonra hala yaklaşık 13,2 milyar markın (6,75 milyar Avro) piyasada olduğu bildirildi.

Alman Merkez Bankası'nın (Bundesbank) verileri, toplam değeri 13,2 milyar mark olan 171 milyon banknot ve 23,7 milyar madeni paranın piyasada olduğunu gösteriyor.

Çoğu insanın eski para birimi olan markı Avro'yla değiştirmemesinin, bu paraların bir yerlerde unutulmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Paraların genellikle evi taşırken veya bir yakının hayatını kaybetmesinden sonra ortaya çıktığı kaydediliyor.

Merkez Bankasının verdiği örneklerde, bir kadının annesinin ölümünden sonra yukarıdan aşağıya kadar perdenin içinde dikilmiş 1000'er marklık banknotlar bulduğu, bir başka olayda da bir kişinin büyük dedesinin ve büyük annesinin ölümünden sonra eski duvar kağıdının arkasında marklar bulduğu ifade ediliyor. Bir başka örnekte ise yaşlı insanların paraları ilaç kutularına koydukları ve öldükten sonra ortaya çıktığı anlatılıyor.

Almanya Merkez Bankası, bu paraların önemli bir miktarının da yurt dışında olduğunu tahminini de dile getiriyor.


ajanslar

Bu haber toplam 17888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri