Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

7 Kişi Boğularak Ölmüş

10.10.2011 14:57
İstanbul Sultangazi'de bir gecekonduda çıkan yangında kapı dışarıdan kilitli olduğu için çıkamayan 7 kaçak göçmen dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti.

Polis, kaçak göçmenlere evi kiralayan Hasan Duman (29) ve eve yerleştirdiği iddia edilen Sezgin Yıldırım (29) isimli 2 şahsı gözaltına aldı. İtfaiyenin ilk inceleme sonrası hazırladığı raporda, yangının elektrik kontağından çıktığı belirtildi.

Alınan bilgilere göre kapı dışarıdan kilitli olduğu için çıkamayan şahıslar, yangından korunmak amacıyla banyoya kaçtı. Ancak dumandan zehirlenerek öldüler. Göçmenlerin Türkiye'ye yasa dışı yollardan girerek, Avrupa ülkelerine gitmek istedikleri öğrenildi. Evi kiralayan Hasan Duman (29) ve göçmenleri eve yerleştirdiği iddia edilen Sezgin Yıldırım (29) gözaltına alındı. Yıldırım'ın daha önce de sigara kaçakçılığı suçundan emniyette kaydının bulunduğu tespit edildi. Çevre sakinleri evde oturan şahısların, 'karayollarında işçi olarak çalışacağız' diyerek evi kiraladıklarını anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, yangının tamamen söndürülmesinden sonra içeriye giren itfaiye ekiplerinin, banyoda yan yana dizilmiş 7 kişinin cesedi ile karşılaştığı ifade edildi. Açıklamada hayatını kaybeden şahısların üzerinde yanma meydana gelmediğinin anlaşıldığı belirtildi. Olay sonrası gecekonduda yabancı uyruklu şahıslara ait biri Hindistan uyruklu olmak üzere 2 pasaport ve 6 adet cep telefonu bulundu. Savcılık cesetler üzerinde ön inceleme yaptı. Torbalara konulan cesetler otopsi işlemleri için Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Yunanistan telefonu

7 kişinin, Avrupa’ya kaçmak için insan kaçakçıları tarafından Türkiye’ye getirilmiş mülteciler olduğu belirlendi. Yapılan aramada bir torbada 20 cep telefonu ve bir de defter bulundu. Defterde Yunanistan’a ait bir telefon numarası olması dikkat çekti.

 

Bu haber toplam 1420 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri