Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

7 YAŞINDAKİ KÜÇÜK KIZA İRTİCA FİŞLEMESİ

02.03.2013 12:28
TSK'dan 2004 yılında atılan sivil memur Abdülkadir Bozdemir'in 7 yaşındaki küçük kızı, fotoğraf stüdyosunda verdiği poz nedeniyle fişlenmiş.

 

TSK'dan 2004 yılında atılan sivil memur Abdülkadir Bozdemir'in Bilgi Edinme Yasası kapsamında edindiği belgeler, o dönemde 7 yaşında olan kızı R.B.'nin de fişlendiğini ortaya çıkardı. Küçük R.'nin stüdyoda çekilen fotoğrafı, 'Eller namazdaki gibi önden bağlı' denilerek irticai faaliyete delil gösterildi.

Yeni Şafak'ın haberine göreİstanbul'da sivil memur olarak görev yaptığı Alemdağ'daki 1. Füze Üs Komutanlığı'ndan 'irtica' gerekçesiyle 2004'te atılan Abdulkadir Bozdemir'in hukuk mücadelesi, 28 Şubat post-modern darbesini gerçekleştiren yapının insan hakkı ihlallerinde ulaştığı boyutu gözler önüne serdi.

Bozdemir, Bilgi Edinme Yasası kapsamında, görev yaptığı dönemde hakkında tutulan belgeleri talep etti. Bozdemir, atılmasına gerekçe olarak gösterilen fişlemeler arasında o dönemde 7 yaşında olan kızıyla ilgili bir belge gördü. Bozdemir, ilkokula yeni başlayan kızının 'irtica' nedeniyle fişlendiğini görünce büyük şok yaşadı.

fisleme-001.jpg

ÇOCUK POZUNDAN İRTİCA

Bozdemir'in, Bilgi Edinme Yasası kapsamında elde ettiği fişleme belgeleri arasında 7 yaşındaki kızının bir stüdyo fotoğrafını buldu. Bozdemir, kızının etrafı çizgi film kahramanlarıyla çevrili fotoğraf karesinde ayakta ve elleri önden bağlı olarak verdiği pozun 'irticai faaliyet' olarak değerlendirildiği gerçeğiyle yüzleşti. Fişleme emrini alan görevlilerin, 7 yaşındaki kız çocuğunun verdiği pozu 'irtica delili' olarak darbe kayıtlarına geçirdiği ortaya çıktı.

DERS NOTU DA DELİL LİSTESİNDE

Bozdemir, '10 gün içinde dilekçeyle başvurmam halinde işe geri dönme yolum açılacaktı. Göndermeme rağmen 'ulaşmadı' deyip zamanaşımına düşürdüler' dedi. Bunun üzerine işten atılmasıyla ilgili belgeleri istediğini anlatan Bozdemir, 'Özel eşyalarım karıştırılıp irtica delili yapılmış' diye konuştu. Odası ve dolabında yapılan aramalar için tutulan raporda 'Dikkat çeken kitap, dergi ve CD'ler' başlığı altında suç unsuru olarak kaydedilmiş. Aralarında Bozdemir'in tuttuğu günlük, Ahmet Kaya albümü ile Hıristiyanlık ile ilgili kitap ve yazıların da fişleme belgesine kaydedildiğini gördüğünde hayrete düştüğünü ifade eden Bozdemir 'Öğrencisi olduğum Miami Üniversitesi Teoloji Fakültesi'nin ders notlarını bile suç unsuru olarak görmüşler. Hâlbuki benim orada öğrenci olduğumu biliyorlardı. İzin alıp sınavlara ve derslere gidiyordum' dedi.

KIZIN SENDEN ETKİLENMİŞ

Gizlilik gerekçesiyle özel isimlerin, raporu imzalayanların, araştırma ve sorgulama yapanların isminin karartıldığı belgelerde Bozdemir'e sorulan sorular ve alınan cevaplara da yer verilmiş. Bozdemir, 28 Şubat zihniyetinin kendisini burada da şaşırttığını belirterek 'Kızımın stüdyoda çekilmiş bir fotoğrafı vardı. Hatıra olsun diye çekilen fotoğrafta ellerini bağlayan kızımın namaz kıldığını ifade ettiler. Kadınların bu şekilde el bağlamadığını söyleyince bana 'Sen kılıyorsan senden etkilenmiştir' dediler. Elime ulaşan belgelere bakınca bu fotoğrafın delil olarak kabul edildiğini gördüm, hayrete düştüm' şeklinde konuştu.

Cuntacılar için potansiyel tehdit

Abdulkadir Bozdemir hakkında tutulan 'irtica' raporunda dinlenen radyodan okunan dergilere kadar birçok alanda bilgi notu yer alıyor. Raporda Bozdemir için 'Konuşma sırasında sıkılgan, ara sıra ağlamaklı, el ve yüz hareketleri yapan ama doğruları konuştuğu konusunda güven vermeyen, bir şeyleri gizleme çabasında olan bir halde olduğu gözlenmiştir' ifadeleri yer alıyor. Raporda, çocuğunun fotoğrafı üzerinden 'irtica' ile suçlanarak görevinden atılan Bozdemir'in potansiyel tehdit olduğu da belirtiliyor.

Bu haber toplam 2928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri