Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

7 Yıl Sonra İlk Ziyaret

03.03.2009 10:15
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 yıl önce görüştüğü TÜSİAD heyetini dün kabul etti.
TÜSİAD’la MHP’den IMF mesajı: Anlaşalım, krizi rahat atlatalım


Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Başbakan Tayyip Erdoğan ile iki hafta önce yaptıkları görüşmede, IMF ile anlaşılamayan noktaları öğrendiklerinde umutlandıklarını belirterek, "Geldiğimiz noktada Meclis kapandı. Galiba seçimlerden sonraya kalıyor, bu da çok üzücü" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 yıl önce görüştüğü TÜSİAD heyetini dün kabul etti. DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde TÜSİAD ile Başbakan Yardımcısı olarak görüşen Bahçeli, tarihinde ilk kez partisini ziyaret eden TÜSİAD heyeti ile sıcak bir görüşme gerçekleştirdi. Arzuhan Yalçındağ, IMF’den gelecek paranın Türkiye için "zorunlu" olduğunu söyledi. Bahçeli, Türkiye ekonomisinin çok ağır bir kriz yaşadığını, hükümetin bu ağır krizin bilincinde olmadığını, kayda değer de bir önlem alınmadığını ifade etti.

IMF yararlı olabilir

Bahçeli, "2001 krizinde bizim de içinde bulunduğumuz 57. Hükümet şu ana kadar da uygulanan ekonomik programı IMF ile birlikte oluşturdu. Bu program, Türkiye’nin o krizden bir an önce çıkmasında, içerde ve özellikle de uluslararası finans kuruluşları nezdinde güvenin oluşmasında yararına oldu.

AKP hükümeti de bu son krize kadar bundan faydalandı. Şimdi de IMF ile anlaşma yapılması krizin atlatılmasında yararlı olabilir. Bu, uluslararası güvenin oluşmasına da katkı sağlayabilir" dedi. Soruları yanıtlayan Arzuhan Doğan Yalçındağ ise şöyle konuştu: "Erdoğan ile iki hafta önceki görüşmede IMF ile sorun olan konuların ’vergi denetiminin bağımsızlaştırılması’ ve ’vergi ile kazancın çapraz eşleştirilmesi’ konuları olduğunu öğrendik. Bu iki konu ekonomik konjonktürü, işsizliği, daralmayı çok da etkileyen konular olmadığından kabul edilebilir, müzakere edilebilir diye düşündük."


Hürriyet

Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri