Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

740 yıllık Medrese'deki mimari sır!

26.11.2011 11:45
SİVAS'ta Selçuklular döneminde yaptırılan çifte minareli medresenin restore edilen eyvan bölümünddeki hücre duvarlarının küfi yazı ile 'Allah' lafzını oluşturduğu belirlendi.

740 yıl önce inşaa edilen yapıdaki bu ayrıntı dikkat çekti.

Selçuklu Devleti'nin önemli eserlerinin bulunduğu Sivas'ta 4 yıl önce restorasyon çalışmalarına başlanan Çifte Minareli Medrese'nin harebe kısmındaki eyvan bölümü de yeniden canlandırıldı. 1271 yılında Vezir Sahip Şemsettin Mehmed Cüveyni tarafından medresenin harabe halindeki eyvan bölümünde aslına uygun çalışma yapıldı. Çay bahçesi olarak kullanılmak üzere gerçekleştirilen çalışmalar sürürken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü sanat tarihçisi Sedat Şahin, binanın hücre duvarlarındaki sırrı keşfetti. Yapılan incelemede eyvan bölümündeki hücre duvarlarının küfi yazı ile 'Allah' kelimesini oluşturduğu tespit edildi. Vali Ali Kolat'ta restorasyon çalışmaları süren eserleri incelerken, hücre duvarlarında ortaya çıkan bu ayrıntıyla ilgili olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü Sanat Eserleri Şube Müdürü Osman Ayhan'dan bilgiler aldı. Bu ayrıntının restorasyon sürerken tespit edildiği öğrenilirken, medresenin minarelerinin alt kısımlarında yer alan mavi renkli şekillerde de 'Allah' yazısına rastlandığı, bu şekillerin de temeldekiyle aynı olduğu ifade edildi. Eserin kitabesinde böyle bir bilginin bulunmadığı, bugüne kadar da bu ayrıntının fark edilmediği öğrenildi.Sivaskent merkezinde Osmanlı döneminde yapılan Kale Camisi ile Selçuklu eserlerinden Buruciye ve Şifaiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese ve Gökmedrese'deki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla bir çoğu kent meydanında bulunan eserler yeniden turizm etkinliklerine açılacak.

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

1243'deki Sivas-Suşehri Köse Dağı'nda Selçuklular ile Moğollar arasında yapılan Köse Dağı Savaşı'ndan sonra Anadolu ve Sivas'ta başlayan Moğol hakimiyeti sonrasında Sivas'ta bulunan İlhanlı Veziri Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından 1271 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medrese, halk arasında Dar'ül Hadis olarak da bilinir. Açık avlulu 4 eyvanlı ve iki katlı olan medrese dikdörtgen planlıdır. Minareler dışındaki medrese bölümünün harap olması nedeniyle 1882 yılında Sivas Valisi Sırrı Paşa tarafından ön cephesi hariç yıkılmıştır. 1886 yılında ana eyvanahastaneyaptırılmıştır. Bu yapı daha sonraları Askeri Rüştiye olarak kullanılmıştır. 1914 yılından 1960 yılına kadar da İsmet Paşa ve Numune İlkokulu olarak hizmet vermiştir. 1960 yılından sonra bina Sivas Valisi Mehmet Varinli tarafından yıktırılmış, çevre düzenlemesi yaptırılarak bu günkü halini almıştır. Yapıldığı dönemde Vezir Şemseddin Medresesi olarak da bilinen Çifte Minareli Medrese'de İslam Hukuku dersleri okutulmuştur.  

Bu haber toplam 4494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri