Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

8 Kişinin kucaklayabildiği ağaç

06 Şubat 2009 / 17:28
Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde Ege Üniversitesi'nden bilim adamlarının yapığı araştırmada 900 yıllık bir zeytin ağacı tespit edildi
Araştırmada ayrıca, bölgede bin yıldır zeytin üretildiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boğaz, Ege Üniversitesi'nden bir heyetin 2006 yılında Bakır beldesinde zeytin üretimiyle ilgili araştırma yaptığını, yaşlı bir zeytin ağacı üzerinde yoğunlaşan çalışma sırasında ağacın yaşını belirlemek üzere kullanılan matkabın ucunun kırıldığını ve çalışmaların geçici bir süre durduğunu söyledi.

Daha sonra aynı ekibin yaptığı belirlemede söz konusu ağacın 900 yaşında olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Bu tespitin, bölgede bin yıldır zeytin üretiminin yapıldığını gösteren önemli bir tarihi kanıt olduğunu kaydeden Boğaz, "Bölgemizde ünlü kavunumuzun yanında zeytinin de birinci mahsül olduğunu anlıyoruz. İlçemizde 44 bin dekar alanda halen zeytin üretilmektedir. Asidi çok düşük olsa bile bazı bölgelerde üretilen zeytin yağı yemekte kullanılmazken bizim bölgede üretilen zeytin yağı tamamen yemeklik." dedi. Bu arada, 900 yaşındaki zeytin ağacının ne kadar büyük olduğunu göstermek için 8 kişi kollarını açarak ağaç çevresinde ancak kenetlenebildi.


Kudüs'teki bu zeytin ağaca ise çok daha eski.Tek başına bir insanlık tarihi adeta. 2000 yıllık bu zeytin ağacının Hz. İsa'yı gölge vererek ağırladığına inanılıyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 6782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri