Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

80 yılın en ciddi daralması

18.03.2009 09:01
Şimşek “Bu krizden dünyaya mal satan diğer bütün ülkeler etkilendi” değerlendirmesinde bulundu

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "İlk defa Türkiye, dünyadaki böyle bir krize karşı direnç gösteriyor. Türkiye, ilk kez gelişmiş bir ülke gibi reaksiyon gösteriyor" dedi. Şimşek, Diyarbakır Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Türkiye Ekonomisi" konulu toplantıya katıldı. Şimşek, ihracatta ve sermaye artışlarında ciddi bir daralma olduğunu ve gelişmekte olan ülkelerdeki fonlardan gelen destek miktarında düşme olabileceğini belirttiği konuşmasında, şunları söyledi:

DESTEK MİKTARI AZALDI

"2007 yılında gelişmekte olan ülkelere gelen destek miktarı yaklaşık 928 milyar dolardı. Bu sene, bunun 165 milyar dolara düşmesi gündemde. Fon imkanlarında çok büyük bir gerileme söz konusu. IMF gibi özel kuruluşların imkanlarını ikiye katlama taahhütleri ortaya çıktı. Eskiden çok kolay kredi bulunurken, şimdi muazzam bir daralma söz konusu. Bütün ülkelerde bu daralma var."

KERAMET PROGRAMLARIMIZDA

80 yıldır ilk defa dünya ticaretinde böyle bir daralma başladığını vurgulayan Şimşek, "Yani bazı ülkeleri çok yüksek vurdu, bazılarını çok daha az. İhracatının yüzde 90'ı petrol olan ülkeler çok az etkileniyor, ama dünyaya mal satan diğer bütün ülkeler etkilendi" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye ilk kez gelişmiş bir ülke gibi reaksiyon gösteriyor. Keramet, ne IMF programlarında, ne şunda ne bunda. Keramet, bu programları iyi bir şekilde uygulamaktır. Türkiye 90'lı yıllarda böyle bir krize girmiş olsaydı hayal bile etmek istemezdim."
Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri