Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

9 Ekim'de PKK provokasyonuna dikkat!

06.10.2011 16:18
Öcalan'a İmralı'da 'tecrit' uygulandığını ileri süren PKK yandaşları, 9 Ekim'de büyük bir eyleme hazırlanıyor.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) tarafından düzenlenecek 'Gemlik Yürüyüşü'ne BDP ve Demokratik Toplum Kongresi de destek veriyor. BDP'li vekillerin ilçeye gelerek kalabalığa hitap edeceği belirtiliyor. Otobüslerle Gemlik'e gelecek olan KCK'lıların muhtemel bir engelleme durumunda yanlarında getirdikleri silahları kullanacağı ileri sürülüyor.

İmralı'da hükümlü bulunan Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülmemesini gerekçe gösteren TUHAD-FED'in organize ettiği 'Gemlik Yürüyüşü' provokasyonlara gebe. Yürüyüşü destekleyen BDP'nin yaptığı yazılı açıklamada, Öcalan'la yapılan diyalog ve müzakerelerin kesildiği, barışa hizmet etmeyen tecrit ve izolasyonun yeniden uygulanmaya konulduğu bir dönemde sürecin önünü yeniden açmayı hedefleyen yürüyüşün oldukça önemli olduğu belirtildi. Demokratik Toplum Kongresi de (DTK) benzer bir açıklama yaptı. Açıklamada, DTK'ya bağlı tüm sivil kurum ve kuruluşlardan oluşan kalabalık gruplarla 9 Ekim'de Gemlik'te buluşulacağı ifade edildi. BDP il ve ilçe teşkilatlarının otobüs bulma başta olmak üzere gerekli hazırlığı yaptığı yürüyüş, sanal ortama da taşındı.Terörörgütü yandaşları, kendilerine yakıninternetsitelerinde herkesi yürüyüşe çağırıyor. Aynı çağrıFacebooksayfalarında da tekrarlanıyor. Karşı görüşlü gruplar ise 'Yürüyüşe engel olalım' çağrısı yapıyor. Terör yandaşlarının Gemlik'e girmesine izin vermeyeceklerini belirten gruplar, gerekirse kavgadan kaçmayacaklarının altını çiziyor.

'SİLAH KULLANILACAK' İDDİASI

'Gemlik yürüyüşü' ile ilgili en tehlikeli iddia ise terör yandaşlarının silah kullanacağı istihbaratı. Otobüslerle Gemlik'e gelecek olan KCK'lıların yanlarında silah getireceği, muhtemel bir engel durumunda silah kullanacağı ileri sürülüyor. Bir başka iddia ise Gemlik'e girmelerine izin verilse bile konuşmalar yapılırken silahların ateşleneceği yönünde. Terör yandaşlarının, bu yolla kavganın fitilini ateşlemeyi planladığı belirtiliyor.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Gemlik'te yapılması planlanan yürüyüş için kendilerine herhangi bir izin başvurusu yapılmadığını dile getirdi. Kamu düzeni ve vatandaşların huzuru için gereken tedbirlerin alınacağını dile getiren Vali Harput, "Konuyla alakalı bütün ihtimalleri göz önüne alarak gerekli tedbirleri alıp gerek bölgenin huzuru gerek vatandaşlarımızın huzuru gerekse kamu düzeninin bozulmaması adına ne gerekiyorsa bizim tarafımızdan yapılacağının bilenmesi lazım." şeklinde konuştu.

2005'te Bozüyük'te 150 kişi yaralandı

4 Eylül 2005'te Van veDiyarbakırbaşta olmak üzere Türkiye'nin farklı şehirlerinden yola çıkan terör örgütü yandaşları Gemlik'te buluşmak için harekete geçti. Bilecik'in Bozüyük ilçesine gelen otobüslerde bulunan yaklaşık 2 bin kişi, araçlardan inerek Öcalan'ın posterleriyle 'Yaşasın PKK' ve 'PKK halktır' diye sloganlar attı. Buna karşılık toplanan 3 bini aşkın kişi, 'Kahrolsun PKK', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' diye bağırdı. İki grup arasında çıkan taşlı sopalı kavgada 150'den fazla kişi yaralandı.
ZAMAN

 

Bu haber toplam 1676 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri