Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

9 şehit olayında şok ihanet

08.09.2011 17:45
Çukurca'da, 17 Ağustos günü 8 asker ve 1 korucunun şehit edildiği pusuda, bazı korucuların teröristlere yardım ettiği ortaya çıktı.

Çukurca'da, 17 Ağustos günü 100 kilo C-4 ve amonyum nitrat kullanılarak yapılan saldırıda zırhlı araç bu hale gelmişti. Mayınlı tuzağın patlaması sonucu, Binbaşı Yavuz Başayar ile birlikte toplam 8 askerimiz şehit düşmüştü.

Soruşturma kapsamında tutuklanan 4 korucunun, mayınlı tuzakta kullanılan malzemelerin temininde aktif rol aldığı ileri sürülüyor. Bu kişilerin, teröristlerin korucu kıyafetleriyle mayınları döşediğini bildiği halde haber vermediği ve saldırıyı gerçekleştirenlerle çeşitli toplantılar yaptığı belirtiliyor.

Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde 8 askerin şehit edildiği mayınlı saldırıdan sonra teröristlere yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 22 kişiden 7'si tutuklandı. Bu isimler arasında yer alan R.T., K.T., İ.Ç. ve N.Ç.'nin, saldırının yapıldığı yere 2 kilometre mesafedeki Ağaçdibi köyünde görev yapan korucular olduğu öğrenildi. Tutuklanan diğer sanıkların ise Hakkâri şehir merkezinde yaşadığı ve birbiriyle irtibatlı olduğu belirtiliyor. 17 Ağustos'ta gerçekleştirilen mayınlı tuzaktan sonra soruşturma başlatan Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ulaştığı bilgilere göre, sorgulanan ve tutuklanan bazı korucular, terör örgütünün eylemi gerçekleştirmesine zemin hazırlayacak şekilde işin içinde. Yaklaşık 100 kiloluk C-4 ve amonyum nitrat kullanılarak yapılan mayınlı saldırı için döşenen 3 kilometre kablonun temininde söz konusu korucuların aktif olarak yer aldığı iddia ediliyor. Bu kişilerin, terör örgütü mensuplarının korucu kıyafetiyle bir hafta boyunca yola mayın döşediğinden haberi olduğu halde güvenlik güçlerine istihbarat vermediği öne sürülüyor. Korucularla saldırıyı gerçekleştiren terörist grubun bazı köylerde çeşitli toplantılar yaptığı da iddialar arasında.

Terör örgütü PKK'nın mayınlı saldırısıyla ilgili on gün önce geniş bir operasyon yapıldı. Olayla alakalı 22 kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan 7'si tutuklandı. Yaklaşık 100 kiloluk C-4 ve amonyum nitrat kullanılarak yapılan mayınlı saldırıda 3 kilometre kablo döşendiği ortaya çıkmıştı. Soruşturmada patlayıcı malzemelerin temini ile ilgili de yeni iddialar ve deliller gündeme geldi. Buna göre, sorgulanan ve tutuklanan korucuların, terör örgütünün eylemi gerçekleştirmesine zemin hazırlayacak şekilde işe karıştığı, hatta bazılarının mayınlı tuzakta kullanılan malzemelerin temininde de rol aldığına yönelik deliller bulunduğu iddia ediliyor.

Tutuklu isimler arasında R.T., K.T., İ.Ç. ve N.Ç. isimli şahısların bölgede yıllardır görev yapan korucular olduğu belirtildi. Tutuklanan diğer isimlerin Hakkari şehir merkezinde yaşadığı ve bu isimlerle irtibatlı olduğu kaydedildi. Korucuların ise saldırının yapıldığı yere 2 kilometre mesafedeki Ağaçdibi köyünde görev yapanlardan olduğu öğrenildi. Terör örgütü mensuplarının korucu kıyafetleriyle mayınları yola döşediği, bazı korucuların ise bundan haberi olduğu öne sürülüyor. Söz konusu korucuların bazı köylerde, saldırıyı gerçekleştiren terörist grupla çeşitli toplantılar yaptığı da söyleniyor.

Saldırının gerçekleştiği bölgede çok sayıda korucu kulübesi bulunduğu, ancak güvenlik güçlerine bir hafta boyunca yola döşenen patlayıcılarla ilgili istihbarat gelmediği belirtilmişti. Bölgeyi yakından tanıyan kaynaklara göre, PKK'nın özellikle Hakkari kırsalında bu kadar etkili olmasında, ikna edilen ya da baskı altında kalan bazı korucuların örgüte destek vermesi önemli yer tutuyor. Bir başka iddia ise bölgedeki bazı korucuların 2007 yılından itibaren PKK ile aradaki buzları erittiği yönünde. Korucular, PKK'yı 1990'lı yıllardaki cinayetlerden sorumlu tutuyordu. Ancak örgüt 4 yıl önce, "Sizleri biz öldürmedik. Aramızdaki çeteciler yaptı." propagandasıyla korucuları ikna edip etki altına aldı. Kırsalda operasyon yapılmaması sebebiyle korucuların örgütün baskısına boyun eğmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Adana'yı kana bulamak isteyen PKK'lı, korucu çıktı

Adana'da 5 kilogram A-4 türü patlayıcıyı otobüs durağına koymak istedikleri sırada yakalanan 5 teröristten 1'inin Hakkari'de korucu olduğu ortaya çıktı. Bölücü terör örgütü PKK'nın Kandil'deki kampında bomba eğitimi alan D.B., 5 kilogram A-4 patlayıcıyla Ramazan Bayramı öncesi Adana'ya geldi. Burada R.C. ve adları açıklanmayan biri korucu 3 kişiyle buluşan D.B. iddialara göre, Adnan Menderes Bulvarı girişindeki lunaparka bomba koymak istedi. Ancak teröristler ilk gün aşırı güvenlik önleminden dolayı bombalı düzeneği buraya koyamadı. İkinci gün ise içlerinden birinin, "Burada çocuk çok fazla, Kürt çocukları da ölür." demesi üzerine eylemden vazgeçtiler. Teröristler, 4 Eylül Pazar günü merkez Seyhan ilçesi Barajyolu'ndaki bir toplu taşıma durağına bombalı düzeneği koymak istedi. Ancak şüpheli hareketleri üzerine polise yakalandı. Öte yandan Erzurum'un Hınıs ilçesinde teröristler polis karakoluna silahlı saldırıda bulundu. Olayda bir polis parmağından yaralandı.

ZAMAN
 

Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri