Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

92.Günde yükselen ağıt: Faili meçhul olmasın

30.03.2012 01:08
19’u çocuk, 34 sivil insanı ölümüyle sonuçlanan Uludere saldırısının üzerinden 92 gün geçti. Uludere’de TSK’nın bombardımanı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları olayın faili meçhul olarak kalmasından endişe ediyor.

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA

Uludere’de
TSK’nın bombardımanı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları olayın faili meçhul olarak kalmasından endişe ediyor. 19’u çocuk, 34 sivil insanı ölümüyle sonuçlanan Uludere saldırısının üzerinden 92 gün geçmesine karşın cevap bekleyen soruların aydınlanmaması da manidar bulunuyor.

Acılı aileler endişeli

Konu hakkında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Olmaması gereken bir olaydı. Sınırın dışında da olsa teröristle kaçakçıyı ayırt emek devletin görevi. Biz, ‘Fırat’ın kenarında bir koyunu kurt kapsa, sorumlusu Ömer’dir’ anlayışından geliyoruz” sözleri kamuoyunda olumlu karşılanırken, olayda yakınlarını kaybeden Muzaffer Encü, “Biz kamuoyunun iyi niyetli yaklaşımlarının farkındayız ama adalet istiyoruz. Bu adalet ancak sorumluların hesap vermesi ile sağlanır. Yaramızı sarmak için mücadele eden herkese teşekkür ediyoruz. Ama yaramız ancak sorumlular hesap verirse sarılabilir” dedi.

Bizi suçlayanların da canı sağ olsun

Olayda hayatını kaybedenlerden Orhan ve Zeydan Encü’nün abisi Muzaffer Encü, her gün olayın acısını yaşadıklarını da belirterek, “Anaların gözyaşları dinmedi. Feryatlar, ağıtlar yürekleri sızlatıyor. Biz artık somut bir adım bekliyoruz. Olayın faili meçhul olarak kalmasından endişe ediyoruz. Bizi herkesin anladığından eminiz. Tek suçumuz imkânsızlıktan dolayı atalarımızdan miras kalan sınır ticareti yapmak. Defalarca söyledik, tekrar söylemek istiyorum. Burada tek geçim kaynağı bu ve bunu devlet, asker, tüm yetkililer biliyor. Verilen sözler unutulmasın. Biz dedim ya adalet bekliyoruz. Biz barıştan yanayız. Kimsenin yanında değiliz. 92 gündür hakkımızda yazılmayan kalmadı. Hakkımızda olumsuz haberler yapanlar bir kez olsun bizimle temas kurmaya çalışmadı. Canları sağ olsun. Onlara da kızmıyorum. Gerçekler ortaya çıkarsa utanacaklarından şüphem yok ” diye konuştu. 

MİLATHABER.COM

 

 

 

Bu haber toplam 3552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri