Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB: Bağımsız Kürdistan’ı desteklemiyoruz!

31.01.2016 12:54
Avrupa Birliği (AB), Kuzey Irak'ta yapılması düşünülen bağımsızlık referandumunu desteklemeyeceklerini bildirdi.

AB’den bir heyet, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partilerle görüşmek üzereErbil’e gitti. AB heyeti , ilk görüşmesi Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) lideri Ali Bapir ile gerçekleştirdi.

Toplantının ardından kameraların karşısına geçen b, görüşmede bölgede devam eden siyasi krizi ve ekonomik sıkıntıları konuştuklarını belirtti. Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 26 Ocak’ta başkent Erbil’de parlamentoda bulunan parti temsilcileriyle biraraya gelmişti.

Barzani, toplantıda bağımsızlık referandumunun ABD’deki başkanlık seçiminden önce yapılması gerektiğini söylemişti. Toplantıda bağımsızlık referandumunun da ele alındığını söyleyen Ali Bapir, “AB heyeti, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana. Şu aşamada referandumu desteklemeyeceklerini vurguladılar” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Fransa, İtalya’nın Erbil Başkonsoloslarının da eşlik ettiği AB heyeti, İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile de görüşmesi bekleniyor.

Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri