Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'den Erdoğan'ın Teröre Karşı Tutumuna Destek

11.01.2011 14:50
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Erdoğan, 31 Ekim Taksim İntihar Bombacısı Olayında Avrupa'yı Sorumlu Tuttu.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Erdoğan, 31 Ekim Taksim intihar bombacısı olayında Avrupa'yı sorumlu tuttu, Türkiye de Hamas'ı İnsani Yardım Vakfı'nı desteklemiyor mu?" şeklindeki soru önergesini yanıtlarken, "Başbakan Erdoğan, İstanbul'da 31 Ekim 2010'da meydana gelen terörist saldırıyı, insanlığı karşı bir saldırı olarak güçlü şekilde kınadı. Londra, Madrid ve New York'taki benzer saldırılara atıfta bulunarak bir demokrasi olarak Türkiye'nin bu gibi terörist saldırılara ve ekstremizme hep birlikte karşı durduğunu güçlü biçimde vurguladı. AB, Türkiye ile terörizme karşı mücadelede dayanışma ruhu içinde hareket ediyor" dedi.
BRÜKSEL (ANKA) - AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, bir soru önergesini yanıtlarken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terörizmle mücadelede gösterdiği tutumu övdü.

Avrupa Parlamentosu üyesi Barry Madlener verdiği soru önergesinde, AB Komisyonu'nun Başbakan Erdoğan'ın "Avrupa terörist örgütleri destekliyor, bunun için de İstanbul'daki intihar saldırısından sorumludur" biçimindeki görüşleri hakkındaki düşüncesini. Türkiye'nin "yasal İsrail blokajını aşmak için Hamas ile yakın işbirliği yapan İnsani Yardım Vakfı'nı desteklediğini", Erdoğan'ın Hamas'ı bir terörist örgüt olarak görmediğini belirten Madlener, "Komisyon Erdoğan'ın suçlamasının "tencere dibin kara, seninki benden kara' sözüne iyi bir örnek oluşturduğunda mutabık mı?" diye sordu. Madlener ayrıca, "Komisyon, sadece terörist örgütleri desteklemeyen, aynı zamanda bir Üye Devlet'in (Kıbrıs) bir bölümünü işgal eden, anti terör mevzuatını muhalefeti baskılamak için yanlış şekilde kullanan ve Tahran'daki İslami terörist rejimden finansal destek alıp canciğer dost olan İslami Türk rejiminin suçlamalarını çürütmeye niyetli mi?" sorusunu yöneltti.- AB'DEN BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN TERÖRE KARŞI TUTUMUNA DESTEK-AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise yanıtında, Komisyon'un haberler üzerinden değerlendirme yapamayacağını belirtirken, "Bununla birlikte Komisyon'un elde edebildiği bilgiye göre İstanbul'da 1 Kasım 2010'da düzenlenen Uluslararası Proje Yönetim Birliği 24'üncü Dünya Kongresi vesilesiyle Başbakan Erdoğan, İstanbul'da 31 Ekim 2010'da meydana gelen terörist saldırıyı, insanlığı karşı bir saldırı olarak güçlü şekilde kınadı. Londra, Madrid ve New York'taki benzer saldırılara atıfta bulunup bir demokrasi olarak Türkiye'nin bu gibi terörist saldırılara ve ekstremizme hep birlikte karşı durduğunu güçlü biçimde vurguladı. AB, Türkiye ile terörizme karşı mücadelede dayanışma ruhu içinde hareket ediyor" dedi.

- TÜRKİYE TERÖRİZME KARŞI MÜCADELEDE ETKİN ROL OYNUYOR-Stefan Füle, BM Güvenlik Konseyi'nin 1373 Sayılı Kararı'yla oluşturulan terörizmle mücadele komitesi üyesi olan Türkiye'nin, Ocak 2010'den bu yana, kendi kapasitesi içinde terörizmle mücadelede etkin bir rol oynadığının belirtilmesi gerektiğini bildirdi.

- O KONUŞMA-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım'da Uluslararası Proje Yönetimi Birliği'nin (IPMA) İstanbul Kongre Merkezi'ndeki 24'üncü Dünya Kongresi'nin açılış konuşmasında terör örgütlerini himaye eden ülkeleri uyarmıştı. Erdoğan "Buradan tüm insanlığa seslenmek istiyorum. Yarın terörün kökü kazındığında belki yaşanan acıları unutabiliriz ama yalnız bırakılmışlığı unutmayacağımızı, affetmeyeceğimizi belirtmek istiyorum" diyerek, şunları söylemişti:

"Tüm dünya ülkelerinden samimi destek bekliyoruz. Kuru açıklamalar geçiştirmeler, oyalama taktikleri değil artık somut adımlar, somut neticeler istiyoruz. Bunu da önemli proje olarak gördüğüm için ifade ediyorum. Bizim gördüğümüz kadar New York, Londra, Madrid'in gördüğü kadar diğer ülke başkentlerinin de terörün insanlık suçu olduğunu görmelerini istiyor arzuluyorum. Terör örgütünü ya da bağlantılı kuruluşları himaye eden ülkeleri uyarıyorum. Özgürlük demokrasiye yönelik saldırıları Türkiye aşacaktır ve aşıyor. Türkiye de demokrasi standartları ilerliyor, özgürlükler genişliyor, ekonomi istikrarlı büyüyor. Böyle ortamda terörün zemini de çürüyor, bataklık kuruyor. Yarın terörün kökü kazındığında, ortadan kalktığında, belki yaşanan acıları unutabiliriz ama yalnız bırakılmışlığı unutmayacağımızı, affetmeyeceğimizi ve tarihi hafızamızdan bunun izinin hiç silinmeyeceğini ve silmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Avrupa'nın bazı ülkelerinde terör örgütü ile bağlantılı dernek, vakıf ya da medya kuruluşları serbestçe faaliyet gösteriyor. Kendilerine ulaştırdığımız belge, bilgilere, taleplere rağmen bazı ülkeler teröre doğrudan ya da dolaylı destek vermekten kaçınmıyor. Bütün önlemlerimize rağmen zaman zaman ortaya çıkan manzaraların terör örgütü kadar onlara müsamaha gösteren ülkelerin de eseri olduğunu açıkça ifade etmek zorundayım. Terörün hedefi Türkiye değil insanlıktır. Dolayısı ile tüm insanlığın terörü lanetlemesini, ortak hareket etmesini hayati derecede önemli görüyorum

Kaynak:
Bu haber toplam 1742 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri