Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB dönem başkanlığı Yunanistan'a geçti

02.01.2014 00:34
Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını, ekonomisi iflas eden ve kapı kapı borç dilenen Yunanistan'a geçti. Yunanistan, Temmuz'a kadar AB başkanlığını yürütecek.

Yunanistan, 6 ay devam edecek olan AB dönem başkanlığını bugün devraldı. Ülke hala çok büyükekonomik zorunlar yaşamakla birlikte, 6 aylık AB başkanlığının Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosuseçimlerine kadar siyasi gündemde etki yaratma olanağı sağlayacağı belirtiliyor.

Her 6 ayda bir değişen AB başkanlığı, artık eskiden olduğu gibi güçlü bir konum sağlamıyor. Ancak başkanlık döneminin, Yunanistan'a, hırpalanmış imajını pekiştirme fırsatı vereceği düşünülüyor.
 
Yunanistan, ekonomisini yürütebilmek için hâlâ AB'nin kurtarma paketlerine bağımlı. BBC Brüksel muhabiri Duncan Crawford'un haberine göre, Yunan yetkililer başkanlık döneminin "sade geçeceğini" ve aşırılıklara kaçılmayacağını belirtiyor.

Dönem başkanı sıfatıyla Yunanistan, çok sayıda bakanlar toplantısı düzenleyecek, Avrupa Birliği siyasetlerinin belirlenmesinde eşgüdüm sağlayacak.

Bu dönemdeki öncelikler arasında, ekonomik büyümenin pekiştirilmesi, göçmenlik alanında düzenlemeye gidilmesi, gençler arasında işsizlik sorununa çare aranması ve Avrupa yeni bankacılık birliğinin oluşturulması sayılıyor. Bütün bunların Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce ele alınması gerekiyor.

Yunanistan'ın başkanlık döneminde, kendi borçlanma koşullarında daha fazla rahatlama sağlamak için de birkampanya yürütmesi bekleniyor. Atina, başkanlık döneminde başarı gösterirse, diğer üye ülkeleri daha fazla yardıma ikna etme şansının artacağını umuyor.
rotahaber
Bu haber toplam 1786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri