Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'den İsraile Sert Uyarı

11.03.2009 21:31
Avrupa Birliği, "Doğu Kudüs'ü ilhak etmeye çalışan" İsrail'i "kalıcı barışın uygulanabilirliğini tehlikeye sokmak" ile suçladı.
İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında yerleşim yerleri kurmak gibi uluslararası hukuku ihlal eden eylemlerini genelde görmezden gelen Avrupa Birliği, "Doğu Kudüs'ü ilhak etmeye çalışan" İsrail'i "kalıcı barışın uygulanabilirliğini tehlikeye sokmak" ile suçladı.

AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Doğu Kudüs'ün El-Bustan/Silvan bölgesinde Filistinlilerin 90 civarındaki evini "yıkma tehdidinden" "derin endişe" duyulduğu belirtilerek, 1967'den bu yana en büyük yıkım anlamına gelen bu planın uygulanması halinde "binden fazla Filistinli'nin evsiz kalacağı" uyarısı yapıldı.

İsrail'e "uluslararası hukuk ve Yol Haritasından kaynaklanan yükümlülükleri" hatırlatılan açıklamada, "Bu hassas bölgedeki evlerin yıkılması kapsamlı, adil ve kalıcı barışın uygulanabilirliğini tehlikeye sokacaktır. AB, Filistinlilerin evlerinin yıkılmasını önlemeleri konusunda İsrail makamlarına baskı yapar" denildi.

AB üyelerinin Tel Aviv büyükelçilikleri tarafından hazırlanan gizli raporda İsrail, "Doğu Kudüs'ü ilhak etmeyi planlamakla" suçlanarak, "Annapolis mutabakatına ve uluslararası hukuka rağmen İsrail, Doğu Kudüs ve civarında yerleşim yeri inşasını hızlandırarak devam ettiriyor. Annapolis'ten bu yana yaklaşık 5 bin 500 yeni yerleşim birimi projesi onaya sunulmuş, bunların 3 bini uygulama safhasına yaklaşmıştır. Bu yerleşim birimlerinin amacı, şüpheye yer bırakmayacak şekilde Doğu Kudüs'ü Batı Şeria'dan koparmaktır" denilmişti.

Basına sızan raporda, Eski Kudüs'ün Filistin kısmındaki ve hemen etrafındaki yerleşim yeri inşa İsrail devletinin yardımcı olduğuna dair deliller bulunduğu belirtilerek, İsrail'in planlarının iki devlete dayalı çözümü ve Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olma ihtimalini ortadan kaldırmaya yönelik olduğu vurgulanmıştı.
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri