Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB Liderler Zirvesi'ne Türkiye damgası

16.10.2015 10:34
ığınmacı krizi gündemi ile toplanan AB Liderler Zirvesi'nde, Türkiye ile prensipte anlaşmaya varıldı.

AB liderleri, Brüksel'de sığınmacı krizini görüştü. Türkiye saati ile 17.30'da başlayan zirve yaklaşık 7 saat sürdü. Zirve sonrası AB Konsey Başkanı Donald Tusk, sığınmacı krizi konusunda nihai anlaşmaya varılmasına dair ''ihtiyatlı bir iyimserliğe'' sahip olduğunu kaydetti.

Birliğin dış sınırlarını koruyacak bazı önemli karalar aldıklarını açıklayan Tusk, ''Mevcut sığınmacı krizi konusunda Türkiye-AB ortak eylem planı anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türk liderle geçtiğimiz haftalarda Brüksel, Ankara ve New York'ta yaptığımız yoğunlaştırılmış görüşmeler, Türkiye'den AB'ye olan sığınmacı akışını yavaşlatmak amacını taşıyor. Eylem planı bu yönde önemli bir adım'' dedi.

"SİZ BİZE YARDIM EDİN, BİZ SİZE"

Türkiye ile nihai anlaşmaya varılmasına dair bir soru üzerine ise Tusk, ''Teklifimizi hazırladık. Türkiye'den sorumlu ve yeterli bir yanıt bekliyoruz. 'Fazlaya fazlaya' prensibi söz konusu. Bir başka deyişle 'Siz bize yardım edin, biz de size'. Bu kadar basit'' diye konuştu.

MERKEL: "YENİ FASILLAR AÇILACAK"

Almanya Başbakanı Angela Merkel de AB ülkelerinin sığınmacılar için harcanmak üzere Türkiye'ye 3 milyar avro yardım yapılmasını ele aldıklarını belirterek, ''Liderler, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini canlandırma ve yeni fasılların açılması üzerinde anlaştı'' dedi. Sığınmacılar konusunda daha yapılacak çok şey olduğunu kaydeden Merkel, ''(Hiçbir şey başarmadık) diyemeyiz'' yorumunu yaptı.

TÜRKİYE'NİN YARDIMI ŞART

Zirvede alınan kararlar kapsamında sığınmacıları geri gönderebilme ve sınırları korumada daha aktif role sahip olacak Frontex'ten, yapılan açıklamada, son 9 ayda AB ülkelerine 710 bin sığınmacının giriş yaptığı belirtilmişti. Üye ülkeler, 160 bin sığınmacının çeşitli AB ülkelerine dağıtılması konusunda uzlaşa da sadece 19'u yerleştirilmişti. AB ülkeleri, soruna kalıcı çözüm için Türkiye'nin yardımını hayati görüyor.

Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri