Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB: Rusya'ya yaptırımlar uzatılacak

16.12.2015 12:13
Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Minsk anlaşmasıyla ilgili ilerlemenin yeterli olmadığını, bu yüzden Rusya'ya yaptırımların süreceğini açıkladı.

Mogherini, AB Konseyi dışişleri bakanları toplantısının ardından, "Minsk anlaşmasının uygulanması konusunda doğru yoldayız ancak ilerleme henüz yeterli değil, bu yüzden Rusya'ya yaptırımlar uzatılacak" dedi.

‘AKTİF İŞBİRLİĞİNE ENGEL DEĞİL'

Rusya'ya yaptırımların AB ile Rusya arasındaki aktif işbirliğine engel olmadığını belirten Mogherini, "AB, Rusya'yla aktif işbirliği yapıyor ve yapmaya devam edecek. Buna, İran ve Suriye dosyaları da dahil. Rusya, Libya konulu Roma konferansına da katıldı" diye konuştu.

UKRAYNA VE GÜRCİSTAN RAPORLARI ARALIK SONUNDA

Mogherini, Ukrayna ve Gürcistan'a vize muafiyeti ile ilgili raporun Aralık sonlarına kadar yayımlanması için maksimum çaba harcayacaklarını da söyledi. Mogherini, raporun 15 Aralık'ta yayımlanmayacağını doğruladı.
Yüksek Temsilci, "Bugün vize muafiyeti tartışıldı. Doğru yönde ilerlediğimizi onayladık. Bu karar, vatandaşlarımız için büyük bir önem taşıyor, onları yakınlaştırmaya yardımcı olacak. Avrupa Komisyonu'nun üye ülkelerle yürüttüğü çalışma devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri