Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abbas konuştu Ramallah coştu

24.09.2011 10:30
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Birleşmiş Milletler'de (BM) yaptığı konuşmayı Ramallah'ta binlerce kişi dinledi. Coşkulu kalabalık dev ekrandan izlediği Abbas'ı uzun süre alkışladı.

Kalabalık konuşmanın ardından uzun süre de dağılmadı ve tezahüratlarını sürdürdü. Filistin yönetiminden birçok kişi ve El Fetih yetkilileri, Abbas'ın konuşmasının ardından standa çıkarak kalabalığı coşturan konuşmalar yaptı.

Meydanda toplanan Filistinliler, uzun süre efsanevi liderleri Yaser Arafat, İmad Mugniye ve Mahmud Abbas lehine sloganlar attı. Kalabalık içinde bir grup da sürekli olarak Abbas'ın resimlerini taşıdı. Ayrıca tekbirler getiren kalabalık uzun süre de Filistin için sloganlar attı. Konuşmacılar ABD BaşkanıBarack ObamaveİsrailBaşbakanı Benjamin Netanyahu'yu her anışında ise yuhalama sesleri yükseldi.

FİLİSTİNLİLER YENİ BİR HAYATA BAŞLAMAK İSTİYOR

Meydana sığmayan kalabalık konuşmayı meydanı çevreleyen binaların balkonlarını, pencerelerini ve binaların tepelerini doldurarak izledi. Ramallah'ta yaşayan yedisinde yetmişe herkes meydanı doldururken, birçok kişinin çocuklarıyla gelmesi dikkat çekti.

Meydana başında elinde Filistin bayrağı beş yaşında oğlu Nedim'le birlikte gelen Amir Nebil isimli Filistinli, bugün kendilerini çok garip hissettiklerini ve ayrıca bugünün Filistin için çok büyük bir gün olduğunu söyledi. Amir, "Bunu çok uzun süre bekledik. İşgali bitirmek ve yeni bir hayata başlamak istiyoruz" dedi.

ERDOĞAN'I RAMALLAH'TA GÖRMEK İSTİYORUZ

Türkiye'nin Filistin'e verdiği desteğe de değinen Amir, "Türk lider Erdoğan her zaman Filistin devletini destekledi, bizimle birlikte durdu. Filistin liderliğini her zaman destekledi. İsrail ve İsrail ordusu için doğru şeyler söyledi. Filistin halkına destek verdiği için İsrail Türk gemilerine saldırdı. Onu Ramallah'ta görmeyi umuyoruz. Bütün Filistin halkı ona merhaba diyecek" diye konuştu.

Hamid adındaki 14 yaşındaki Filistinli ise bugün çok mutlu olduğunu ve artık bir devletlerinin olmasını istediğini ifade etti.

Coşkulu kalabalık konuşmaların ardından araçlarla konvoy oluşturdu. Filistin bayrakları donatılmış araçlar şehir içinde tura çıktı.  

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri