Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, İran'daki seçime de karıştı

22.05.2013 19:45
ABD, Rafsancani ve Meşai'nin adaylık başvurusunun reddedilmesine tepki gösterdi

ABD, İran'da Haşimi Rafsancani ve İsfendiyar Rahim Meşai'nin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin cumhurbaşkanlığı adaylığının veto edilmesine tepki gösterdi ve dini yönetimi iktidar üzerindeki kontrolünü pekiştirmeye çalışmakla suçladı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, Anayasa Koruyucular Konseyi'nin yüzlerce adayın başvurusunu herhangi bir neden belirtmeden reddettiğini hatırlattı.
Ventrell, yaklaşık 700 adaydan sadece 8'ine onay veren Konsey'in İran halkının çıkarlarından çok rejimin çıkarlarını koruyacağına inandığı adayların başvurusunu kabul ettiğine dikkati çekti.
Anayasa Koruyucular Konseyi, 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık başvurusunda bulunan 686 kişiden sadece 8'ine onay vermiş, eski Cumhurbaşkanı Rafsancani ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın desteklediği Meşai'nin de aralarında bulunduğu 678 kişiyi ise veto etmişti.
Konsey Sözcüsü Abbasali Kedhudai, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada 79 yaşındaki Rafsancani'nin adını vermeden yaş faktörünün veto kararında önemli bir rol oynadığını belirtmişti.

Bu haber toplam 2670 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri