Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, Mısır için son kararını verdi

27.07.2013 16:33
ABD Mısır hakkındaki son kararını verirken darbe ifadesini kullanmayacak. Mısır 'a yardımlarını da devam edecek.

Obama yönetimi, ABD kanunlarının kendilerine Mısır'a olanları "darbe" olarak tanıma yükümlülüğü getirmediğine kanaat getirerek, Mısır'a yönelik yardımlarını devam ettirebileceğinde karar kıldı.

Dışişleri Bakanlığı ve diğer kurumlardan hukukçular tarafından, ABD'nın Mısır'a yardımlarının hukuki durumuna yönelik 3,5 hafta süren çalışma Beyaz Saray'a sunuldu. Amerikan basınına konuşan Amerikalı bir yetkili de çalışmayı dayanak göstererek, kanunların Mısır'da olanların darbe olup olmadığına yönelik resmi bir tanımlama yapmasını gerekli kılmadığını belirterek, "Bunun ne darbe olduğunu ne de darbe olmadığını söyleyeceğiz, birşey söylemeyeceğiz" dedi. Bu durum, ABD'nin Mısır'a yönelik yardımlarının devam edeceği anlamı taşıyor.

Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısında konu sözcü Jen Psaki'ye soruldu. Psaki, "Kanunlarımıza uygun şekilde Mısır'a yardımların devam etmesinin, demokratik hükümete sorumlu bir geçişin ilerletilmesi hedefimiz açısından önemli olduğuna ve bunun ulusal güvenlik çıkarlarımızla uyuştuğuna inanıyoruz" dedi.  

Psaki, "Yaptığımız incelemelere göre, kanunlarımız bize resmi bir tanımlama yapma yükümlülüğü getirmiyor. Dolayısıyla, Mısır'daki geçiş hükümetini, istikrara, demokratik bir sivil yönetime ve kapsayıcı bir hükümete tekrar kavuşmak için hızlı ve sorumlu bir dönüşüm yaşanmasını teşvik etme bağlamında, Mısır'a yardımları en iyi ne şekilde devam ettireceğimiz noktasında Kongre ile çalışacağız" diye konuştu.

Bunun kanunların gözardı edilmesi anlamına gelip gelmediğine yönelik soru üzerine Psaki, "Kanunları gözardı etmiyoruz. Bu, kanunlar altında neyin uygulanabileceğine dair bir inceleme. Kongre ile çalışmaya devam edeceğiz. Bu, yani Mısır ile ilişkilerimiz, sağladığımız yardımlar ve bu yöndeki kararlar devam eden bir süreç. Dolayısıyla, bugün bunun sonu değil" açıklamasını yaptı.

Psaki bir soru üzerine, "Bu, bunu (darbe tanımlamasını) kullanmayacağız anlamına gelmiyor. Bu, bunun darbe olup olmadığına yönelik kamuoyuna bir açıklama yapmamız gerekmediği anlamına geliyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA


 

Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri