Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD acil üs arıyor

17 Şubat 2009 / 19:47
ABD'nin Yakın Doğu'dan sorumlu Merkez Kuvvetler Komutanı General David Petraeus, özellikle Afganistan'daki operasyonlarda ikmal yolu olarak kullanacağı yeni güzergah belirleme ve üs için taşkente gitti.
Taşkent'te görevli bir Amerikan diplomatının verdiği bilgiye göre Petraeus, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüşecek ve Afganistan'a ikmal yolu konusunda yakın işbirliği yapılması talebinde bulunacak.

Amerikalı diplomat, Washington ile Taşkent arasında askeri malzeme içermeyen kargoların Özbekistan üzerinden Afganistan üzerine transit geçişinin sağlanması konusunda anlaşmaya varılmasının çok yakın olduğunu ve Petraeus'un ziyareti sırasında konuya ilişkin ön anlaşma imzalanması olasılığı bulunduğunu kaydetti.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

KIRGIZ PARLAMENTOSUNDA ERKEN OYLAMA

Öte yandan Kırgız parlamentosunun, Kırgızistan'daki Amerikan üssünün kapatılmasıyla ilgili kararı bu hafta içinde alması bekleniyor.

ABD'nin halen Afganistan'daki operasyonlarda ikmal üssü olarak kullandığı Kırgızistan'daki Manas üssünün kapatılmasıyla ilgili kararın, en erken mart ayında görüşülmesi bekleniyordu.

Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı İrek Arsaliyev, kararın görüşülerek onaylanması için yarınki parlamento oturumunun gündemine alındığını kaydetti.
Kararın kabul edilmesi durumunda Kırgızistan'daki Amerikan üssünün en geç 180 gün içinde boşaltılması gerekiyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, bu ayın başında yaptığı açıklamada, Manas'taki Amerikan üssünün kapatılacağını bildirmişti.

Üs, Afganistan'daki operasyonlarla ilgili olarak her ay yaklaşık 15 bin Amerikan askeri ile 500 ton kargonun taşınmasında, ayrıca Amerikan uçaklarının yakıt ikmali yapmasında kullanılıyordu.

ABD'nin daha önce Özbekistan'da bulunan üssü ise Andican olaylarından sonra 2005 yılında kapatılmıştı.


Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri