Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD alev alev

29.04.2015 09:47
ABD’nin Baltimore kentinde, gözaltındayken ölen Freddie Gray adlı bir siyahın cenazesinin ardından çıkan protesto gösterileri ve çatışmalar sonrası olağanüstü hâl ilan edildi. Kentte geceleri sokağa çıkılması da bir hafta boyunca yasaklandı. Şiddet olayla

ABD’nin Baltimore kentinde gözaltındayken hastanelik olup, hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray’in cenaze töreni sonrası başlayan olaylar büyürken, kentte olağanüstü hal ilan edildi.

OLAYLAR KONTROLDEN ÇIKTI

Gray’in gözaltına alındığı bölgede öğleden sonra lise öğrencilerinin çoğunluğu oluşturduğu grupla polis arasında çıkan çatışmada, protestocular polise taş, tuğla ve şişeler fırlattı, AA foto muhabiri Samuel Corum taş isabet etmesi sonucu omzundan yaralandı. Kentte şiddet olayları, önceki akşam saatlerinde ise büyüyerek, kontrolden çıktı.

POLİS ARAÇLARI VE DÜKKANLAR ATEŞE VERİLDİ

Polis araçlarını ateşe veren, dükkanlara meşaleler fırlatan göstericiler, bazı mağazaları da yağmaladı. Polise taş atan protestocular, gazetecileri de hedef aldı. Polis, protestoculara karşı ise biber gazı ve plastik mermi kullandı. Olaylarda en az 27 kişi gözaltına alındı, 15 polis ve bazı gazeteciler yaralandı.

Bunun yanında, bir binada büyük bir yangın çıktı. İtfaiye ekipleri büyüyen yangını söndürmek için uzun süre uğraştı. Yangının olaylarla bağlantılı olduğu belirtildi.

BALTİMORE'DE OLAĞANÜSTÜ HAL

Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake, kentte olağanüstü hal ilan etti. Şehirde, bugün 22.00’den saat 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
Rawlings-Blake, ABD ordusunun bir kolu olan Ulusal Muhafızları da düzeni sağlamak için kente çağırdı. Sokaktaki gençlerin çoğunluğu Afrikalı Amerikalılardan oluşurken, polis de ailelere çocuklarının yerlerini tespit edip, evlerine götürmeleri çağrısında bulundu.

Çakı bulundurmak suçundan 12 Nisan’da gözaltına alınan ve polis aracına kilitlenen Freddie Gray, araçtan indikten sonra hastaneye kaldırılmış, omuriliğinden ciddi biçimde yaralanma sonucunda 19 Nisan’da hastanede hayatını kaybetmişti. Üzerindeki sır perdesi hala aralanamayan Gray’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılırken, siyahi genci gözaltına alan altı polis açığa alınmıştı.

ONLARCA İNSAN POLİSLE ÇATIŞTI İŞ YERLERİ ATEŞE VERİLDİ

Polis şiddetini protesto eden göstericiler, iş yerlerini yağmalayıp ateşe verdi. Amerikan itfaiyesi yangınları söndürmekte zaman zaman zorlandı.  Helikopterlerle çekilen görüntülerde, onlarca insanın sokaklarda olduğu ve polisle çatıştığı görülüyordu. Polis araçları taşlı saldırılara hedef oldu ve ateşe verildi.

Bu haber toplam 2372 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri