Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama ve Putin'e sürpriz davet!

20.08.2014 11:15
ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı yemin törenine davet edildi. Meclis'teki yemin töreni Türk siyaset tarihinde bir ilke sahne olacak.

Başbakan Erdoğan'ın 28 Ağustos'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı yemin törenine, öncekilerden farklı olarak yabancı devlet başkanları da davet edildi. Davetliler arasında yer alan ABD Başkanı Obama ve Rus lider Putin'in, Meclis'teki törene temsilcilerini göndermeleri bekleniyor.

ÖNCEKİLERDEN FARKLI OLACAK

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'farklı bir Cumhurbaşkanı profili' ve 'yeni teamül' sinyalleri pratiğe yansımaya başladı. Erdoğan'ın halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olması nedeniyle Meclis'teki yemin töreni 'ilk'lere sahne olacak.

Daha önce Cumhurbaşkanları Meclis tarafından seçildiği için yemin töreni de Meclis'in bir faaliyeti olarak tamamlanıyordu. Erdoğan'ın yemin töreni için ise öncekilerinden farklı olacak.

Törene, yabancı devlet başkanları da katılacak. Yemin töreni için ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere dünya liderlerine davetiye gönderildi. Obama ve Putin'in temsilci göndermesi bekleniyor.

Yemin törenine, Türk cumhuriyetlerinden ve başta Katar olmak üzere Körfez ülkelerinden de devlet başkanı düzeyinden katılım olacak.

Bu haber toplam 1892 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri