Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Başkanı Obama: Esad gitmeli

19.11.2015 12:39
Antalya'daki G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'le görüşen ABD Başkanı Obama Suriye krizi hakkında konuştu; “Esad gitmeli” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama Asya Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) için gittiği Filipinler’in başkenti Manila’da Suriye krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Obama, “Esad iktidarda olduğu sürece Suriye’deki iç savaşın biteceğini öngörmüyorum” dedi.

Obama’nın, hafta sonu düzenlenen Antalya'daki G20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin'le birebir görüşmelerin ardından bu açıklamayı yapması dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Viyana’da yapılan Suriye görüşmelerinin ardından 6 ay içerisinde geçiş hükümetinin kurulacağını söylemişti.  Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 17 ülkenin katıldığı görüşmelerden Esad'ın geleceğine ilişkin bir uzlaşma çıkmazken 18 ay içinde Suriye’de bir seçim yapılması isteğinde mutabık kalınmıştı.

APEC zirvesinde Obama’yla görüşen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “DAEŞ’le mücadelede güçlü partner olacağız” sözü verdi.

Trudeau, geçtiğimiz ay göreve gelmesinin ardından ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekme kararı almıştı.

Bu haber toplam 1190 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri