Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Başkanı Obama'dan stratejik ilk konuşma!

10.11.2012 01:42
ABD Başkanı Obama, başkanlığa tekrar seçilmesinden sonraki ilk konuşmasını orta sınıfa yaptı ve seçtiği ilk konu, ülkenin en acil sorunlarından ''mali uçurum'' oldu

ABD Başkanı Barack Obama 'nın ikinci döneminde önünde bekleyen en önemli ve acil konu, Kongre'yle uzlaşıya varamamaları halinde 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla ülkeyi bekleyen ''mali uçurum''... Mali uçurumu önlemek için, Obama ve Kongre'nin, büyük çaplı harcama kesintileri ve vergi artışlarının yıl sonunda devreye girmesini önlemesi gerekiyor.

Bu yüzden de Obama, başkanlığının ikinci dönemindeki ilk konuşmasını mali uçurum üzerine yaptı. Seçim kampanyası boyunca kendisini ''orta sınıfın savunucusu'' olarak gösteren Obama'nın, ilk konuşmasının hedef kitlesi de orta sınıf oldu.

Basın toplantısı yapmak veya kameralar karşısına geçip ABD Kongresi'ne seslenmek yerine, orta sınıf vatandaşları Beyaz Saray'a davet eden Obama'nın, konuşma yaparken de arkasında yine orta sınıf Amerikalılar hazır bulundu.

Böylece Obama, özellikle mali uçurum konusunda zenginlere yönelik vergi artışları konusunda çatıştığı Kongre'deki Cumhuriyetçi kanada, orta sınıfın kendi arkasında olduğu mesajını da verdi.

Dengeli olmayan hiçbir yaklaşımı kabul etmem
Mali uçurumla karşı karşıya olduklarına dikkati çeken Obama, bunu önlemek için iki partiyle çalışmak istediğini belirtti.

Obama, bütçe açığının azaltılması ve gelirin artırılması için hazırladığı planı hatırlatarak, zenginlerin de vergi kesintilerinin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

''Planımın her detayına bağlı değilim, uzlaşıya açığım, yeni fikirlere açığım ve mali zorluklarımızı çözmeye taahhüt ettim'' diyen Obama, ancak zenginlerin vergilerinin artırılmaması gibi, dengeli olmayan hiçbir yaklaşımı da kabul etmeyeceğini söyledi...
 

Bu haber toplam 2420 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri