Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD kriptolarında çuval baskını

04.04.2011 13:54
ABD kriptolarında Amerikan güçlerinin 'çuval olayı'nı niye yaptıklarının yanıtı verildi.

4 Temmuz 2003'te Türk Özel Kuvvetleri'nin Süleymaniye'deki karargahını basan Amerikan güçlerinin 'çuval olayı'nı niye yaptıklarının cevabı, ABD kriptolarına yansıdı: Bir Türk askeri de Kerkük Valisi'ni öldürme planının parçasıydı...

Taraf Gazetesi'nin yayınladığı Wikileaks iddialarına göre, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Pearson, Süleymaniye baskınını Türk yetkililerden öğrendi ve teyit etmek için yedi saat uğraştı. Sonunda Türk Dışişleri'ne bilgi verdi:

Üzerlerinde kimlik ve üniforma olmadığı için ivil oldukları varsayılan 23 kişiyi gözaltına aldık...

Ve merkeze yazdı: 48 saat içinde serbest bırakmalıyız.

BAĞDAT SORUŞTURUYOR, BOŞUNA ENDİŞELENMEDİK

'Çuval olayı' olarak hafızaya kazınan baskının perde arkası ABD kriptolarına yansıdı: ''Bağdat'ta, Türk Özel Kuvvetleri'nin bir mensubunun Kerkük Valisi'ni öldürme planının parçası olduğu iddiasına ilişkin soruşturma sürüyor.''

Pearson, Bülent Arınç'a aynısını söyledi: Endişelenmemiz için iyi bir neden var.

SADDAM'IN FEDAİLERİ GİBİ

Dışişleri Müsteşar Vekili Baki İlkin, Süleymaniye baskınının bütün ayrıntılarını, ABD Büyükelçisi'ne anlattı: Sis bombalarıyla girip bayrağımızı indirmişler.

İlkin, baskın yapan ABD askerlerinin tutumunu da şöyle tarif etmiş: Saddam'ın Fedaileri'ne davranır gibi davranmışlar. Bu tutum müttefikliğe asla sığmıyor.

DİSİPLİNSİZE CEZA VERİRİM

ABD Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Jones, 8 ve 18 Temmuz 2003'te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'e, Türk Özel Kuvvetleri'nin Irak'taki niyeti konusunda ciddi kaygılar olduğunu iletti. Özkök, ''Disiplinsiz olanı cezalandırırım'' dedi.

GÜL'E AYNI MESAJ

Kriptolar, Dışişleri Bakanı Gül'ün ordunun baskısına rağmen ABD gezisini iptal etmemesinin, Amerikalı yetkilileri çok memnun ettiğini gösteriyor. Pearson merkezi uyarmış: Bu olay konusunda sağlam bilgiye ve delile sahip olduğumuzu orada Gül'e anlatın. 

Bu haber toplam 1688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri