Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den şok bir açıklama daha!

24.07.2014 11:08
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf: "Tek taraflı olduğu için karara karşı çıkıyoruz. Uluslararası camiada yalnız kalsak da İsrail'i savunacağız"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf,  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin, İsrail'in saldırılarında  yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerini araştırmak için bağımsız  uluslararası araştırma komisyonu kurulma kararını "tek taraflı" olarak tanımladı. 

 
Harf'a, günlük basın brifinginde, BM İnsan Hakları Konseyi'nin,  İsrail'in saldırılarına ilişkin araştırma komisyonu kurulması kararı da soruldu.  ABD'nin niçin böyle bir araştırma komisyonunun oluşturulmasına aleyhte oy  kullandığının yöneltilmesi üzerine Harf, şunları söyledi: 
 
"Tek taraflı. İnsan Hakları Konseyi'nin bugünkü özel oturumuna güçlü  şekilde karşı çıkıyoruz ve çıkan kararı, Konsey'de önyargılı İsrail karşıtı  eylemler serisinin son örneği olarak görüyoruz. Sizin belirttiğiniz gibi, bu tür  bir mekanizmanın oluşturulmasının karşısında yer alıyoruz, çünkü bu tek taraflı.  Burada kimse Hamas'ın roketlerine bakmıyor. Hiçkimse, İsrail'in dışında burada  başka bir şeye bakmayı önermedi, tekrarlıyorum; tek taraflı olduğu için karara  karşı çıkıyoruz." 
 
ABD'nin karara karşı oyu veren tek ülke olduğunu hatırlatılması  üzerine ise Harf, Avrupa'da 17 ülkenin de çekimser oy kullandığını kaydetti.  Harf, "Daha önce de defalarca tekrarladığımız gibi, şunu açık açık söylüyoruz;  uluslararası camiada yalnız kalsak da İsrail'i savunacağız. Bunu bugün gördünüz"  dedi. 
Bu haber toplam 1580 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri