Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Ekonomisi Nasıl Bir Güçtür ?

24.04.2012 21:02
Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisi, petrol ve kimya gibi birkaç ürün dışında büyük her üründe, güçlü ve çeşitli ekonomisi sayesinde kendine yetebilmekte ve dünya nüfusunun yalnızca %5 ine sahip olmasına rağmen, dünyadaki ekonomik üretimin %25

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisi, petrol ve kimya gibi birkaç ürün dışında büyük her üründe, güçlü ve çeşitli ekonomisi sayesinde kendine yetebilmekte ve dünya nüfusunun yalnızca %5 ine sahip olmasına rağmen, dünyadaki ekonomik üretimin %25 ini gerçekleştirmedir.

Günümüzde ekonomisi ağırlıklı olarak hizmet sektörüne dayanan ABD'nin, toplamda en güçlü sektörleri demir, motorlu araçlar, havacılık sanayi ve bilgisayar gibi tüketici ürünleridir. Bunun dışında yine ilaç, eğlence, basın ve mali hizmetler de önemli bir paya sahip.

1990'lı yılların başındaki yükseliş, sonraki 8-10 yıl boyunca da devam etmiştir. Clinton'un başkanlığı sırasında büyüyen ABD ekonomisi, pek çok büyük şirketin birleşimini gerçekleştirmiştir. Ayrıca hükümet bir yandan küreselleşme sürecini hızlandırırken, bir yandan da düşürdüğü fiyat tarifeleri ile çok uluslu şirketleri desteklemiştir.

Amerikan ekonomisi, 2000'li yılların son çeyreğinde ise az önce bahsettiğimiz 1990'lı yıllardaki eşsiz yükselişin sonunun geldiğinin işaretlerini vermeye başlamıştır. Bir yandan ekonomideki büyüme hızı kesintiye uğramışken, diğer yandan 2001 Eylül'ünde meydana gelen terörist saldırılar nedeniyle tüketicilerin turizm ve seyahat sektörlerine duydukları güvenin azalmasını tetiklemiştir. Bunlara bağlı olarak ülke çapındaki işsizlik oranı artmış, işverenler ekonominin daha iyi durumda olduğuna emin olana kadar yeni işçi almaışlardır. Merkez Bankası'nın 2001 yılında faiz oranlarını birkaç kere indirmesi bile ortaya çıkan karışıklığı gidermede yeterli olmadı.

Bu kadar güçlü ve büyük bir ekonomide bile, bu pastanın kaymaklı kısmını yiyemeyenler de var elbet; dünyanın her ülkesinde olduğu gibi, orta sınıf. Amerika'da çalışan orta sınıfın üstünde aslında git gide artan bir ekonomik baskı var. Eskiden 4 kişilik bir ailede bir kişinin çalışması, o aileyi orta sınıf yaparken, şimdi iki kişinin çalışmasıyla ancak oluyor. Ayrıca iç kesimlerde kalan bazı şehirlerde çoğunluğunu zencilerin oluşturduğu bir grup insan, orta sınıfın kendilerine sağlayabileceği yardımı karşılamaması sonucu, açlık sınırında yaşamaktadır.

Bugün baktığımızda ABD'nin ekonomisinin kriz öncesiyle karşılaştırıldığında hala zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomideki büyümeye katkı sağlayan borçlanma ve ticaret düşerken, tüketici harcamaları da iyileşmiyor ve ABD ekonomisi büyümeye katkı sağlayacak güçten yoksun bir şekilde sürdürüyor varlığını.  

Kaynak:
Bu haber toplam 1774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri