Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Elçisinin sonu Kaddafi gibi oldu

13.09.2012 02:16
ABD'nin Libya Büyükelçisi ve 3 elçilik görevlisi öldürüldü. Reuters, olayın roket saldırısıyla gerçekleştiğini bildirirken, bazı kaynaklar büyükelçinin dün geceki saldırıların ardından dumandan zehirlenerek öldüğünü bildirdi. Büyükelçi'nin görüntüleri Kad

Libya'nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna yönelik saldırı düzenlendi.

Reuters'ın haberine göre bir Libyalı yetkili saldırıda büyükelçi Chris Stevens ve 3 ABD'li yetkilinin öldüğü bildirdi.

El Cezire ise Libya güvenlik güçlerine dayanarak Stevens'ın, saldırganların çıkardığı yangın sırasında dumandan zehirlenerek hayatını kaybettiğini duyurdu.

Büyükelçisi Chris Stevens'in, ABD'nin Libya Büyükelçiliği'nin internet sayfasında yayımlanan biyografisinde, Arapça ve Fransızca konuşan Büyükelçinin, ”Libya'da olağanüstü umut ve değişim döneminde yer aldığı için kendisini talihli gördüğü” belirtildi.

ABD Büyükelçisi Chris Stevens'in daha önce de, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye ve İsrail'de görev yaptığı belirtildi.KİMLİĞİ BELİRLENDİ: SEAN SMITH

Dışişleri Bakanlığı, saldırıda ölen diğer 3 Amerikalı çalışandan birinin kimliğini Sean Smith olarak açıkladı. Smith'in, dış hizmet enformasyon yönetimi memuru olduğu belirtildi.

FİLM İSYANI SÜRÜYOR

Hz. Muhammed'e hakaret içerdiği belirtilen film nedeniyle yaşanan protesto gösterileri devam ediyor.

Filme yönelik protestolar Mısır'ın başkenti Kahire'de de yapıldı. ABD'nin Kahire Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık ABD bayrağını da yaktı. Daha önce Kur'an yakma eylemiyle gündeme gelen ABD'li Rahip Terry Jones, filmin bugün gösterime gireceğini açıklamıştı.


"FİLMİ İSRAİL İÇİN YAPTIM"

Hz. Muhammed'e hakaretler içeren ve protesto gösterilerine yol açan 'Müslümanların Masumiyeti' adlı filmin yapımcısı Sam Bacile, filmi 'provokatif bir siyasi tutum' için yaptığını itiraf etti.

KİN KUSTU

Filmin yapımcısı ve yönetmeni İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Sam Bacile, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, ” İslam kanserdir, Müslümanlar da yok edilmesi gereken böceklerdir. Bu film ile İslam'ın nefret içerikli bir din olduğunu göstereceğim” ifadelerini kullandı.

"Bu film için 100 İsrailli bağışçıdan 5 milyon dolar aldım ve filmi İsrail için yaptım” diyen Sam Bacile, ABD'nin Florida eyaletinde Kur'an-ı Kerim yakan rahip Terry Jones'dan destek aldığını söyledi.

Bacile, filmin fragmanının Temmuz başında verdiğini kaydederek, filmin Twitter'da eski aktörlerin konuyu ele almasıyla gündeme geldiğini söyledi.

Bacile'in tepkilerin ardından saklandığı bildirildi.

Filmin kampanyasını Kaliforniya'da yaşayan Müslüman karşıtı tutumuyla bilinen Kıpti Moris Sadek'in yaptığı belirtiliyor.

İLK TEPKİ OBAMA'DAN

ABD Başkanı Barack Obama, Libya'nın Bingazi kentinde ABD Büyükelçisi ve 3 Amerikalı çalışanın öldürüldüğü saldırıları kınadı.

Obama, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ”Libya'da ABD personelinin güvenliğinin desteklenmesi için gerekli tüm kaynakların sağlanması ve dünyada diplomatik misyonlarının güvenliğinin artırılması” emrini verdiğini belirterek, ”Bingazi'de diplomatik tesisimize yönelik acımasız saldırıyı sert bir dille kınıyorum. 4 Amerikalı, özgürlük, adalet ve tüm dünyadaki insanlar ve milletlerle ortaklığa olan bağlılığımızı temsil ediyordu” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Libya'da 4 Amerikalı çalışanın ölümünden duyduğu ”derin üzüntüyü” dile getirerek, ölen kişilerin, ”Libya halkının daha iyi bir geleceğe ulaşmasına yardım etme taahütüyle çalıştıklarını” kaydetti.

Clinton, Stevens'ın ”Libya halkına hizmet ve diplomasi için görev aşkıyla dolu olduğunu, yeni, özgür bir ülkenin temelinin atılmasında Libya halkına yardım etmek için kendi hayatını riske attığını” kaydetti.

LİBYA, KADDAFİ TARAFTARLARINI SORUMLU TUTTU

Libya İçişleri Bakanı Yardımcısı Vanis El-Şerif, Bingazi şehrinde bulunan ABD konsolosluğuna yapılan saldırıdan ülkedeki Kaddafi taraftarlarını sorumlu tuttu. Bingazi'de düzenlenen bir basın konferansında konuşan El-Şerif, konsolosluğa yapılan saldırının roketatar kullanılarak gerçekleştirildiğini ifade etti.

El-Cezire televizyonunda canlı yayınlanan konferansta saldırının nasıl gerçekleştiğine ait detayları paylaşan bakan yardımcısı, saldırıda kullanılan silahları önceki rejimin kalıntıları olarak ifade etti. El-Şerif konuşmasında, saldırının Moritanya'da bulunan Kaddafi'nin eski istihbarat şefi Abdullah El-Senoussi'nin iade alınmasına karşılık misilleme olarak yapılmış olabileceğini ifade etti.

AVRUPA PARLAMENTOSU SALDIRIYI KINADI

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Libya'nın Bingazi kentinde bulunan ABD Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıyı kınadı.

Schulz, genel kurulda yaptığı konuşmada, ”Libya'nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna silahlı kişilerce düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyorum”dedi.

”ABD'li diplomatların Libya'ya yardım etmek, barışın ve refahın tesisi için bu ülkede görev yaptıklarını” hatırlatarak, Libya yetkililerinden suçluları derhal bulup yargı önüne çıkartmasını istedi."BU FİLM YASAKLANSIN"

Mısır'daki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), Amerika'da yaşayan Kıptiler tarafından çekilen ve Peygambere hakaret içeren filmin yapımcılarının yargılanması talebinde bulundu.

HAP'ın resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, ”Bu film ahlaki ve dini değerlere uygun değil. Bu haliyle ifade özgürlüğüne vurulmuş büyük bir darbe ve aynı zamanda mukaddesata ve insan hakları evrensel beyannamelerine karşı işlenmiş açık bir ihlaldir” denildi.

Açıklamada, filmin ırkçılık suçu teşkil ettiği ve Müslümanlarla Hristiyanlar arasında fitne tohumu ekme amacına yönelik olduğu vurgulanarak, oluşturulmaya çalışılan çatışma ortamına karşın Müslümanı ve Kıptisi ile Mısır halkının her zaman tek vücut olarak hareket ettiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Ezher ve Kıpti Kilisesi din adamları da bu gibi faaliyetlerin tekrarlanmasını önlenmek için adım atmaya çağrıldı.

Yaklaşık 3 bin Mısırlı dün Kahire'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde filmin yayınlanmasına tepki olarak gösteri düzenlemişti.

GÖSTERİYE HRİSTİYANLAR DA KATILACAK

Mısır'daki Kıpti Hristiyan aktivistler, Hz. Peygamber'e hakaret içeren filmin gösteriminin durdurulması için Kahire'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde düzenlenecek olan gösteriye katılacaklarını açıkladı.

İnsan Hakları ve Kalkınma Birliği Merkezi Basın Sözcüsü Victor Necib yerel saatle 17:00'da Amerikan Büyükelçiliği önünde düzenlenecek olan gösteriye katılacaklarını söyledi.

Savtu'l Hikme (Hikmetin Sesi) Koalisyonunun çağrıda bulunduğu Büyükelçilik önünde düzenlenecek gösterilere Nur Partisi, Selefi Davet Hareketi, Hristiyan aktivistler ve diğer partiler de katılacak.


Ajanslar

 

Bu haber toplam 4744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri