Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'ABD Gülen'i vermez, Türkiye FETÖ'yü ayıklayamaz!'

06.05.2016 18:15
Amerikan Merkezi İstihbarat Dairesi’nin (CIA) eski bir uzmanı, Claire Lopez Ankara’nın ısrarlarına rağmen Washington’un Fetullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmeyeceği yorumunda bulundu.

Amerikan Merkezi İstihbarat Dairesi’nin (CIA) eski bir uzmanı, Claire Lopez Ankara’nın ısrarlarına rağmen Washington’un Fetullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmeyeceği yorumunda bulundu.

Gülen’in Türkiye’deki yandaşlarına yönelik baskının amacına ulaşmasının zor olduğunu da söyleyen Lopez, zira Cemaat'in destekçilerinin çeşitli kurumlara çok fazla sayıda yerleştiğini, bunları ayıklamanın zor olacağını belirtti.

Amerika'nın Sesi (VOA) sitesinin haberine göre, Westminster Esntitüsü’nde "Gülen Hareketi"yle ilgili bir sunum yapan CIA eski çalışanı Claire Lopez, bu düşüncesine gerekçe olarak Türkiye’nin kanıtlarının yeterli olmadığını söyledi.Clare Lopez, Ankara’nın Gülen’e "terörist" dediğini, bunun daha fazla kanıt gerektirdiğini kaydetti.

Eski CIA çalışanı Amerikan yönetimi ile Gülen hareketi arasında bir bağlantı olduğunu da düşünmediğini belirterek “Bu belki Eğitim Bakanlığı düzeyinde olabilir” dedi ve ondan fazlasının olduğunu düşünmediğini söyledi.

OKULLARLA İLGİLİ AMERİKA'DA DA ENDİŞE VAR

Lopez, Cemaat'in okullarıyla ilgili sadece Türkiye’de değil, Amerika’da da endişelerin olduğunu kaydetti. Clare Lopez, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), yerel ve federal bazı kurumların da Paralel'e ait bazı okullarla ilgili soruşturma yürüttüğünü hatırlattı. Bu okullara yönelik “algı operasyonları” ve “H1B vize sistemi” de dahil bazı suçlamaların olduğunu söyledi.

PARALEL'İN AMERİKA'DA 150 OKULU 3 ÜNİVERSİTESİ VAR

Lopez, Amerika genelinde Paralel'e ait 23 eyalette 150 okul, 3 üniversite olduğunu, 60 bin öğrencinin bu kurumlarda eğitim gördüğünü açıkladı. Lopez’e göre bu kurumlar çoğunlukla Amerikalılar’ın vergileriyle kuruluyor. Kötü kamu eğitimi sisteminin Gülen’e ait charter okullarının öne çıkmasına olanak sağladığını vurgulayan Lopez, Gülen hareketinin ideolojisini Müslüman Kardeşler ideolojisine benzetti, bununla birlikte aralarında belli bir bağlantı olmadığını söyledi.

TÜRKİYE'NİN 'PARALEL'İ AYIKLAMA' AMACINA ULAŞMASI ZOR

Fetullah Gülen ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki gerilimin ideolojik değil, en güçlü kim olacak çekişmesi olduğunu iddia eden Lopez,Gülen’in Türkiye’deki yandaşlarına yönelik operasyonların amacına ulaşmasının zor olduğunu, zira hareketin destekçilerinin çeşitli kurumlara çok fazla sayıda yerleştiğini bunları ayıklamanın zor olacağını kaydetti.

Clare Lopez, Güvenlik Politikası Merkezi’nde başkan yardımcısı, araştırmacı ve analist olarak çalışıyor. Lopez, CIA’de 20 yıl boyunca Sovyetler Birliği, orta ve doğu Avrupa ile Balkanlar konularında uzmandı.

 
Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri