Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, IŞİD'e parasal destek vermiş

05.02.2015 11:50
Pakistan'da tutuklanan IŞİD yöneticisi ABD'nin örgütün kurulması ve Suriye'ye savaşçı gönderilmesi için destek sağladığını öne sürdü.

Pakistan’da tutuklanan IŞİD yöneticisinin ABD’den maddi destek aldıklarını itiraf ettiği bildiriliyor. Aralık ayında Pakistan’ın Lahor şehrindeki operasyonda tutuklanan ve IŞİD’in ülke temsilcisi olduğu öne sürülen Yusuf El Selefi isimli kişinin soruşturma esnasında Pakistan’da örgütü teşkilatlandırmak ve Suriye’de savaşması için eleman göndermek için ABD’den fon aldıklarını söyledi.

Pakistan Daily Ekspres Gazetesi, Pakistan yargı kaynaklarına dayandırdığı haberinde El Selefi’nin önemli itiraflarında bulunduğunu yazdı ancak kaynağın ismini vermedi. Habere göre ABD Dışişleri bakanı John Kerry’nin Pakistan ziyareti sırasında CENTCOM başkanı General Lloyd Austin ile birlikte böyle bir karar aldığı ve Pakistan’dan Suriye’ye gidecek kişilere 600’er dolar verileceğini taahhüt etti.

Gazeteye konuşan kaynak, ABD’nin finansman algısını kırmak için Irak ve Suriye’de IŞİD’e yönelik saldırılar düzenlediğini iddia etti. IŞİD’in Pakistan kurucusu olduğu belirtilen Selefi’nin Suriye’den Pakistan’a geldiği ve Aralık ayındaki operasyonda tutuklandığı belirtiliyor.

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri