Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den tarihi itiraf!

28.08.2011 17:09
Amerika'da Başkan Barack Obama'ya yakınlığıyla bilinen Center For American Progress (CAP) adlı düşünce kuruluşu "Korku Şirketi" (Fear Inc.) başlıklı Amerika'da İslamofobi konulu 6 aylık raporunu tamamladı.

Raporda ABD'de bulunan bazı kuruluşların, İslam düşmanlığını körükleyen gerçek dışı yayınları maddi olarak destekledikleri ortaya çıktı. Raporda ABD'dekiFethullah Gülenkarşıtı yayınların da bu dezenformasyon çalışmalarının ürünü olduğu belirtiliyor.

Rapora göre dezenformasyon çalışmaları kapsamında faaliyet gösteren yayın organlarına son 10 yılda 42,6 milyon dolar aktarılmış. Raporda en çok üzerinde durulan kurumların başında İslam karşıtı dezenformasyon çalışmalarına 2007'den bu yana 21 milyon 318 bin dolar destek vererek dikkatleri üzerine çeken Donors Capital Fund adlı kuruluş geliyor. Bu fonun Middle East Forum, Clarion Fund, Investigative Project on Terrorism ve David Horowitz Freedom Center adlı kuruluşlara gittiği vurgulanıyor.
Raporda İslam karşıtı dezenformasyon faaliyetlerini destekleyen kuruluşlar arasında 3. sırada yer alan The Russell Berrie Foundation adlı kuruluşun çok sayıda Yahudi yardım kuruluşunu desteklediği belirtilirken, Yahudi asıllı Daniel Pipes tarafından yönetilen Middle East Forum'a da 273 bin dolar aktardığı hatırlatılıyor.

Wejehat Ali, Eli Clifton, Matt Duss, Lee Fang ve Scott Keyes gibi saygın araştırmacılar tarafından kaleme alınan raporda bu isimlerin ulusal ve global çapta başlattıkları tartışmalarla Amerika'da yaşayan Müslümanların ciddi sorunlarla karşılaşmalarına neden oldukları belirtiliyor.

Raporda, bu 5 isim ve arkasındaki kurumların 23 eyalette etkin oldukları, Brigitte Gabriel, Pam Geller'in başını çektiği İslam Karşıtı grupların yanı sıra, David Horowitz's Özgürlük Hareketi, American Family Association ve Eagle Forum gibi hareketleri de etkiledikleri belirtiliyor. Raporda dezenformasyon faaliyetleri yaptıkları belirlenen bu isimlerin aynı zamanda Norveç'i kana bulayan saldırgan Anders Brevik'e de kaynaklık ettiklerine dikkat çekiliyor.

Breivik'in İslam karşıtlığını körükleyen dezenformasyon çalışmaları ile bilinen Jihad Watch adlı bloğun sahibi Robert Spencer'den 162 kez, David Horowitz ve Pamela Geller'dan ise 12 kez alıntı yaptığı belirtiliyor.
Raporda görüşlerine başvurulan eski CIA görevlisi veteröruzmanı Marc Sageman, bu tür dezenformasyon çalışmalarının Breivik'in terörizmine alt yapı sağladığı ve bunun sonuçlarının ağır olabileceği uyarısında bulundu.
Raporda Peter King, Allen West, Michele Bachman, Sue Myrick, Renee Elmers, Paul Broun ve Michele Bachmann gibi Amerikalı siyasetçilerin bu dezenformasyon uzmanlarının argümanlarını gündeme getirerek yaygınlaşmalarını sağladıkları da ifade ediliyor.

Raporda bu tür dezenformasyon çalışmalarına Pat Robertson, John Hagee, Ralph Reed, Franklin Graham gibi sağ kanat dini kanaat önderlerinin de eşlik ettiği belirtiliyor.

DEZENFORMASYON ÇALIŞMALARINA MEDYADAN DA BÜYÜK DESTEK

Raporda söz konusu dezenformasyon faaliyetlerinemedyadünyasından Fox Haber Kanalı, David Horowitz Freedom Center, Pamela Geller ve Atlas Shrugs, Washington Times, The National Review, Christian Broadcast Network, Clarion Fund, Rush Limbaugh, Sean Hannity, Mike Savage, Glenn Beck, Mark Levin, Bryan Fischer gibi kişi ve kurumların destek verdikleri vurgulanıyor.

Washington Post gazetesinin ABC News ile birlikte yaptıkları bir araştırma sonucu Amerikalıların yüzde 49'unun İslam hakkında olumsuz kanaatlere sahip olmasının ve bu oranın 2002'den bu yana yüzde 39 artmasının nedeni olarak da bu organize dezenformasyon faaliyetlerinin sonucu olduğu vurgulanıyor.

Yine bu dezenformasyon faaliyetlerinin bir sonucu olarak, Time dergisinin bir araştırmasına göre, Amerikalı seçmenlerin sadece yüzde 28'i Müslümanların Anayasa Mahkemesi'ne seçilebilmesini onaylıyor. Ülke nüfusunun 3'te biri ise Müslümanların Başkanlık yarışına katılmasını doğru bulmuyor.

HEDEFLENENLER ARASINDA FETHULLAH GÜLEN GRUBU DA VAR

Raporda Eagle Forum'un özellikle Amerika'da Fethullah Gülen camiasına yönelik dezenformasyon faaliyetinde bulunduğunun altı çiziliyor. Eagle Forum'un artan bir ivmeyle İslam korkusunu yaymaya çalıştığı, hedef olarak da Gülen Hareketi'nin ABD'deki Charter Okulları'nı seçtiği belirtiliyor.
Bu kapsamda da 2009 yılında "Amerika'yı Nasıl Geri Alabiliriz" başlıklı bir konferans düzenlemelerinin ardından 2011 Mart'ında St. Louis'de, Gabriel Gaffney ve diğer gruplarla birlikte Gülen Hareketi aleyhinde karalama kampanyası düzenlemeye başladıkları aktarılıyor. Ayrıca Gülen Hareketi'nin ABD'deki okullarda radikal İslam anlayışını yaygınlaştırmaya ve daha da kötüsü çocukların Amerikalılardan nefret etmelerini istedikleri fikrini yaymaya çalıştıkları vurgulanıyor.

Raporda, aksine Gülen Okullarının bu iddialarla hiç bir ilişkilerinin olmadığının altı çizilirken, okulların dinle batı eğitim programını harmanlayan ılımlı Müslüman Türk eğitimcilerin ürünü olduğu belirtiliyor.
Dezenformasyon çalışmaları kapsamında para aktarılan kurumlar arasında Donors Capital Fund, Richard Mellon Scaife Foundation, Lynde and Harry Bradley Foundation, Newton and Rochelle Becker Foundation, Newton and Rochelle Becker, Charitable Trust, Russell Berrie Foundation, Anchorage Charitable Fund and William Rosenwald Family Fund, Fairbrook Foundation gibi kurumlar bulunuyor.

Raporda İslam düşmanlığını körüklemek için dezenformasyon faaliyeti yürüttükleri belirlenen kişi ve kuruluşlar arasında ise Frank Gaffney (Center for Security Policy), David Yerushalmi (Society of Americans for National Existence), Daniel Pipes (Middle East Forum), Robert Spencer (Jihad Watch ve Stop Islamization of America) ve Steven Emerson (Investigative Project on Terrorism) gibi isimler yer alıyor.

 

Bu haber toplam 2348 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri