Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, Japonya ve Güney Kore'den hidrojen bombası tepkisi

06.01.2016 14:06
Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testi Asya'da paniğe neden oldu. Japonya Savunma Bakanı, Başbakan Abe'nin ofisine koşarken görüntülendi.

Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yaptığını açıkladı, dünya ayağa kalktı. Bu hamleden en çok etkilenen ülke ise ABD'nin yanı sıra Kuzey Kore'ye en yakın Japonya oldu.

JAPONYA SAVUNMA BAKANI PANİKLEDİ

Japonya Savunma Bakanı Gen Nakatani, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testini gerçekleştirdiğine dair istihbaratı almasının ardından Başbakan Şinzo Abe'nin çalışma ofisine koştu. O tarihi anlar Japon gazetesi Kyodo News tarafından dünyaya servis edildi.

Kuzey Kore hidrojen bombası test etti İZLE

"BUNA KESİNLİKLE İZİN VERMEYİZ"

ABD, Japonya ve Güney Kore'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin hidrojen bombası denemesine ilişkin ilk açıklamalar geldi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe "Kesinlikle buna izin veremeyiz ve şiddetle kınıyoruz" dedi.

"GEREKEN CEVAP VERİLECEKTİR"

Güney Kore'den "Aralarında Birleşmiş Milletler yaptırımlarının da aralarında bulunduğu tüm muhtemel önlemleri alacağız" açıklaması gelirken ABD'den gelen açıklamada ise "Kuzey Kore tarafından yapılan provokasyona gereken yanıtın verileceği" belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Kuzey Kore'nin bu iddialarını henüz teyit edemememize karşın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarının ihlalini kınıyoruz ve bir kez daha Kuzey Kore'ye uluslararası zorunluluklara ve taahhütlere riayet etmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Bu haber toplam 1360 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri