Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

70 kilise ve katedralde ezan sesi çınlad

28.06.2011 11:57
ABD'de ilk kez, 32 eyalette 70'ten fazla kilisenin pazar ayininde üç semavi dinin din adamları bir araya gelerek, birlikte dua etti, hoşgörü mesajları verdi.

NANÇLARI PAYLAŞMA TÖRENİ

Tüm dinleri anlama ve hoşgörü için 'Interfaith Alliance-Dinlerarası İttifak' ve 'Human Rights First-Önce İnsan Hakları' adlı örgütlerin uzun çabaları sonucu ilk kez "İnançları paylaşma" töreni yapıldı. Bu kapsamda, 32 eyalet ve başkentteki 70'in üzerinde kilisede, Hıristiyanların pazar ayinine Musevi ve Müslüman din adamları, Hıristiyan din adamlarıyla birlikte katıldı.

BİRLİKTE İLAHİLER SÖYLEDİLER

Din adamları kendi kutsal kitaplarından bölümler okudu, birlikte ilahiler söyledi. Başkent Washington DC'de etkinliğe, ülkenin en büyük ikinci katedrali olan Washington Ulusal Katedral ev sahipliği yaptı.

KATEDRALDE İLK KEZ EZAN SESİ

Katedralde ilk kez ezan sesi yükseldi. İmam, katedralin balkonlarından birinde ezan okudu. "Tarihi bir tören" olarak nitelendiren bu özel anmada, Katedral Başkanı Samuel T. Lloyd III, İmam Muhammed Mecid ve Haham Amy M. Schwartzman, mumlar eşliğinde ayin sahnesine getirildi. Tören sonrası A.A. muhabirinin sorularını yanıtlayan, Kuzey Amerika İslam Toplumu Başkanı İmam Mecid, "Böylesine güzel bir ibadet yerinde birbirimizin kutsal kitaplarından parçalar okumamız, ABD'deki Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudilerin bağnazlığa, nefret ve hoşgörüsüzlüğe 'hayır' demek için omuz omuza durduğunu gösteriyor. Birbirimize sevgi ve saygı mesajları verdiğimiz bu etkinliğin bir parçası olmaktan mutluluk duydum" diye konuştu.

Etkinliği organize eden kuruluşlardan Interfaith Alliance'ın Başkanı Rahip Dr. C. Welton Gaddy, "Özellikle üç semavi dinin temsilcileri olarak, kutsal kitaplarımızın bize emrettiği işbirliği türünü aramızda kurmayı başarabilirsek, dünyada iyi yönde bir farklılık yaratabiliriz. Bunu bizden başkası yapamaz" dedi

Bu haber toplam 2290 defa okunmuştur
diyalokcular
Ahmet
Bu diyalok oyununa karsi ehli sunnet ulemasi cevap vermeli muslumanlarin imanini thlikeye sokan diyalokcu anlayisin Ne oldugu anlatilmali.Ama TC. devlet olarak tanimaya calisiyor Allah muslumanlarin yardimcisi olsun bu oyuna gelmesin.
29 Haziran 2011 Çarşamba 16:39
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
diyalog
suhi
Sizin gbi ehli sünnet vel cemaat anlayışına sahip insanlara bu haber yakışıyor mu. ne demek bu haber eleştirseneniz
28 Haziran 2011 Salı 17:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri