Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den Mısır'a idamları durdur çağrısı

29.04.2014 01:25
Beyaz Saray yönetimi Mısır'daki idamların durdurulması için çağrıda bulundu.
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Mısır'da bugün alınan 683 kişinin daha idam edilmesi kararından son derece rahatsızlık duyulduğu belirtildi.
 
Beyaz Saray Basın Sözcülüğü tarafından Mısır'daki idam kararlarına ilişkin yazılı açıklama yayımlandı.
 
Açıklamada, ABD'nin Mısır'daki toplu duruşma ve hükümlerin yanı sıra bugün alınan 683 kişinin daha idam edilmesi kararından son derece rahatsızlık duyduğu kaydedilirken, geçtiğimiz ay alınan karar gibi bugün alınan kararın da uluslararası hukukun en temel kurallarını bile çiğnediği ifade edildi.

İPTAL EDİLSİN ÇAĞRISI

Mısır hükümetinin her vatandaşın uygun bir yargı sürecinden geçirilmesini sağlama alma sorumluluğunun bulunduğu belirtilen açıklamada, hükümetin bahsi geçen toplu duruşmaları sona erdirmesi, bugün ve daha önce verilen hükümleri iptal etmesi çağrısında bulunuldu.

MISIR'A İNSAN HAKLARI UYARISI

Açıklamada ayrıca, yargı bağımsızlığının demokrasinin bir parçası olmasına rağmen bugün alınan idam kararlarının Mısır'ın uluslararası insan haklarına olan yükümlülükleriyle bağdaştırılamayacağı vurgulanırken, bu tarz eylemlerin ülkedeki istikrarsızlık ve radikalleşmeyi tetikleyeceğinin ve Mısırlı liderlerin bu mantığa aykırı eyleme karşı duruş sergilemesi gerektiğinin altı çizildi.
Bu haber toplam 2432 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri