Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'dan beklenmedik füze tehdidi

23.11.2011 17:11
Rusya, Türkiye’de kurulmasına karar verilen füze kalkanına tepki gösterdi.

Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Rusya’nın güney ve batı bölgelerinde füze konuşlandıracakları açıklamasını yaptı.

NATO’nun füze kalkanı konusunda Rusya’nın endişelerini de göz önüne almasını istediklerini belirten Medvedev, aksi takdirde konuşlandırılacak füzelerin buraları hedefleyeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Washington yönetimi, Rusya’nın füze kalkanı planıyla ilgili endişelerinin üzerine eğilmezse ABD’nin Avrupa’daki füze kalkanı sahalarını hedef alabileceklerini söyledi.

Medvedev, televizyonda yayınlanan açıklamasında, NATO ile ABD’nin liderliğindeki füze kalkanı planı konusunda anlaşmaya varamamaları halinde Rusya’nın ülkenin en batısındaki Kaliningrad ile diğer bölgelere füzeler konuşlandıracağını kaydetti.

Dimitriy Medvedev, ülkesinin, ABD ile yapılan, nükleer silahların azaltılmasını öngören yeni START anlaşmasından çekilebileceğini ve ABD’nin, Avrupa’ya füze kalkanı yerleştirme planını ilerletmesi halinde silahların kontrolüyle ilgili diğer anlaşmaları durdurabileceğini bildirdi.

Rusya, ABD’nin Avrupa’ya konuşlandırmayı öngördüğü füze kalkanı planını, nükleer güçlerine bir tehdit olarak değerlendiriyor.

Bu haber toplam 1924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri