Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nutella'ya ABD'den 'sağlıksız' cezası

28.04.2012 09:45
En tatlı yalan yakalandı ABD’deki davada Nutella, kalori bombası ürüne ‘sağlıklı’ diye yanıltıcı reklam yaptığı için 3 milyon dolar ceza aldı
Nutella'ya 'yalan' cezası

Kalori bombası ürününe 'sağlıklı' diye reklam yaptı ve sonrasında cezaya çarptırıldı.
 
ABD’nin Californiya Eyaleti’nde bir mahkemenin aldığı karara göre 1 Ocak 2008 ile 3 Şubat 2012 arasında Nutella yediğini beyan eden ABD’lilere, en fazla 20 dolar olmak üzere, şirket kavanoz başına 4 dolar tazminat ödeyecek.
 
San Diegolu Athena Marnae Hohenberg şubat ayında Nutella reklamlarında ürünün besleyici ve sağlıklı olarak takdim edilmesinin tüketiciyi yanılttığını iddia ederek üretici firma aleyhine dava açmıştı. Sadece iki kaşık Nutella’da 200 kalori bulunduğunu öğrenince “şoke olduğunu” belirten Hohenberg 4 yaşındaki kızının da bu durumdan zarar gördüğünü açıklamıştı.
 
Bu iddiaları haklı bulan mahkeme firmanın San Diegolu anneye 3 milyon dolar, diğer tüketicilere de kavanoz başına 4 dolar tazminat ödemesine karar verdi. Reklamların yanlış yönlendirmesi yüzünden mağdur olan tüketiciler tazminat taleplerini 5 Temmuz’a kadar internet üzerinden bildirebilecek.
Bu haber toplam 4660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri