Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Resepsiyonu'nda "Gezi" düellosu

04.07.2013 14:22
ABD Resepsiyonunda Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile ABD Büyükelçisi arasında Gezi düellosu yaşandı. Bağış ile Ricciardone, isimlendirmeden Gezi olayları üzerinden birbirlerine gönderme yaptı.
ABD'nin 4 Temmuz bağımsızlık günü nedeniyle ABD Büyükelçiliğinde verilen resepsiyonda AB Bakanı Bağış ile ABD Büyükelçisi  Ricciardone arasında Gezi düellosu yaşandı.
 
Resepsiyonda konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış , Türkiye tarihinin en demokratik, en çağdaş, en şeffaf dönemini yaşadığını belirterek, isim vermeden Gezi olayları üzerinden AK Parti'yi eleştirenlere gönderme yaptı.
 
İnsanların fikirlerine önem verdiklerini de kaydeden Bağış, "Sayın Başbakanımızın defalarca vurguladığı gibi' fikrinden endişesi olmayan, fikir özgürlüğüne karşı çıkmaz, inancından şüphesi olmayan inanç özgürlüğüne karşı çıkmaz. Şiddet içermedikçe, şiddet çağrısı yapmadıkça her türlü düşünceye, fikre her zaman açığız' ifadesini kullandı..
 
Bağış'ın bu açıklamasının ardından konuşan ve Gezi olayları sırasında eylemcilere destek veren ABD Büyükelçisi Ricciardone,
isimlendirmeden Egemen Bağış'ın bu sözlerine cevap verdi. Ricciardone, 'Gerçekten yabancı fikir ve felsefeleri ve rekabetçi değerleri Amerikan halkına göstermekten korkmuyor. Halkının gerçekleri ve yanlışları açık bir ortamda ayırt etmesinden korkan bir ulus, kendi halkından korkan bir ulustur' dedi. Ricciardone'nun bu açıklamasının Gezi olayları sırasında yaptığı açıklamalarla neredeyse birebir örtüşmesi dikkat çekti.
 
Bununla da yetinmeyen Ricciardone, "Bizimle aynı fikirde olmayanları dinlemek, gücümüzü nasıl kullandığımız ve onu nasıl sınırlandırmamız gerektiğini açıkça tartışabilmek, hükümetin her zaman bireye hizmet etmek için var olduğunu ve bunun tersinin var olmayacağını hatırlamak gibi tüm demokratik ülkelerde hepimizin karşılaştığı huzursuzlukları kabul etmeliyiz' dedi ve Gezi eylemcilerine yine isim vermeden destek çıktı.
 
KAYNAK: ROTAHABER


 

Bu haber toplam 1624 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri