Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'ABD, Rusya'yla savaşa hazırlanıyor'

26.09.2015 01:49
Alman Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) gazetesi, ABD'nin Baltık ülkelerinde Rusya ile bir savaş olması ihtimaline karşı hazırlandığını yazdı. ABD, yeni savunma planında hibrid savaş durumuna odaklanılıyor.

DWN'nin haberinde Rusya ile ABD arasında geçmişte yaşanan Soğuk Savaş'ın bitmesinde bu yana,Pentagon'un, ilk kez, Rusya ile olası bir askeri çatışma olması durumuna karşı, Moskova'ya cevap verebilmek için askeri planlarını gözden geçirdiği ifade edildi.

Habere göre, ABD bu yeni savunma planında hibrid savaş durumuna odaklanılıyor. Bu bağlamda Baltık bölgesinde kitlesel protestolar ve kritik altyapılarda siber saldırıların yapılmasını hedef alan yasa dışı askeri birlikler kullanıyor. 

Haberde bu duruma örnek olarak, Pentagon'un Rusya'nın Ukrayna krizine müdahil olmasını bahane gösterdiği belirtilerek, ABD'li uzman Michele Flournoy'un şu ifadelerine yer verildi:

"RUSYA, ABD'NİN GÜVENLİK PLANLARINI TETİKLEDİ"

2014 yılında Ukrayna krizinin patlak vermesinden bu yana NATO, Baltık ülkelerinde askeri güçlerini Rusya'nın Baltık'taki komşularına ait toprakları alma ihtimaline karşı hazırlamak için çeşitli ‘savaş oyunlarına' girişti.

Ancak gazeteye göre, Pentagon, bu ‘savaş oyunlarıyla' doğudaki NATO ülkelerindeki askeri harcamalarını meşrulaştırmayı ve Avrupa'daki ABD birliklerinin varlığını arttırmayı amaçlıyor.

Ukrayna krizinin başlamasından bu yana, NATO, doğu Avrupa'ya birçok ağır askeri silah yerleştirdi. Son olarak da ABD Baltık bölgesinde tank ve ağır silah yerleştirmeyi planladığını açıkladı.

Şimdiye kadar Pentagon'un Baltık ülkelerindeki planları sadece ‘savaş oyunu' olarak kaldı. Ancak tüm bu planlar, Rusya'ya yakılan bir savaş sinyali olarak görülüyor.

(Timetürk)
Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri