Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD savaş gemileri yola çıktı

04.03.2014 11:59
Amerikan savaş gemilerinin ve bir uçak gemisinin boğazlardan Karadeniz'e geçeceği iddia edildi. İddia ise Ukrayna'da faaliyet gösteren askeri araştırmalar merkezi umzanı Dmitriy Timçuk'tan geldi.

Akdeniz'de bulunan ABD'nin 6. Filosu'na bağlı savaş gemileri Karadeniz'e doğru yola çıktı. ABD donanmasının vurucu güçlerinden biri olan uçak gemisi USS George H.W. Bush da rota değiştirerek boğazlara yöneldi.'' İddia, Ukrayna'da faaliyet gösteren askeri araştırmalar merkezi umzanı Dmitriy Timçuk'un.

 

Bu iddiayı ne Türkiye Dışişleri Bakanlığı ne de ABD'li yetkililer doğruladı.

Türk dışişleri kaynakları, "15 gün önce bir ülke boğazlardan geçmek için Türkiye'ye bildirimde bulundu ve izin aldı" ifadelerini kullandı.

Ancak o iznin hangi ülkeye çıktığı konusunda bilgi verilmedi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne göre, bir ülkenin savaş gemilerini boğazlardan geçirmek için Türkiye'ye önbildirimde bulunması gerekiyor.

Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler için bu bildirim süresi 8 gün. Olmayan ülkeler içinse 15.

Anlaşmaya göre, Karadeniz'e kıyısı olmayan bir ülke ya da birkaç devlet, insani bir amaçla deniz kuvvetleri göndermek isterse, bu kuvvetlerin toplamı 8 bin tonu aşamıyor.

Uçak gemilerinin boğazlardan geçişi ise Montrö Anlaşması'na göre tamamen yasak.

Yani bu kurala bağlı olarak, ABD, Türkiye'den izin alması halinde savaş gemilerini belirlenen koşullar çerçevesinde Karadeniz'e sokabilir, ancak USS George H.W. Bush gibi uçak gemisini sokamaz.

Karadeniz'e giren bir savaş gemisi ise en fazla 21 gün orada kalabiliyor.

KAYNAK: NTV 

Bu haber toplam 2346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri