Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD sözcülerinden kafa karıştıran kafa

15.03.2015 23:28
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'deki savaşı bitirmek için Beşar Esad ile müzakerenin zorunlu olduğunu söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin Suriye krizini bitirmek için "eninde sonunda" Devlet Başkanı Beşar Esad'la müzakere etmek zorunda olduğunu söyledi.
 
CBS televizyonunda yayınlanan bir röportajda konuşan Kerry, "Eninde sonunda müzakere etmek zorundayız. Cenevre çerçevesinde müzakere etmeye her zaman hazırdık diye düşünüyorum" dedi.
 
Ajansların röportajdan geçtikleri bölümlere göre Kerry, Esad'ı müzakere masasına oturtmak için üzerindeki baskının artırılmasının gerekebileceğini de söyledi.
 
Pazar günü yayınlanan röportajda Kerry, Washington'un savaşı bitirmek için siyasi bir çözük bulmak konusundaki çabaları yeniden canlandırmak için sıkı çalıştığını da söyledi.
 
HARF, KERRY'NİN SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ
 
Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, ABD'nin Suriye politikasında değişiklik bulunmadığını ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile doğrudan müzakere etmelerinin söz konusu olmadığını kaydetti.
 
Harf, Dışişleri Bakanı Kerry'nin açıklamalarıyla ilgili şunları kaydetti:
 
"ABD'nin Suriye politikasında bir değişiklik yok. Bakan Kerry, rejim ile masada müzakere edilmiş bir sürece ihtiyacımız olduğuna dair uzun süredir var olan politikamızı tekrar etti. Kerry, doğrudan Esad ile müzakere edeceğimizi söylemedi"
 
Esad rejimi ile parçalı Suriye muhalefeti ilk kez geçen yıl ocak ayında İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen konferansta bir araya gelmişti.
 
İki tur yapılan görüşmelerden sonuç alınamamıştı. Görüşmelerle ilgili olarak Kerry, Beşar Esad'ın müzakere yapmak istemediğini belirtti.
 
Suriye'de yaklaşık 4 yıl önce barışçıl protestolarla başlayan ve bir iç savaşa dönüşen krizde en az 215 bin insan hayatını kaybetti.
Bu haber toplam 1500 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri