Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Suriye ile savaşa hazırlanıyor

25.08.2013 12:02
Beyaz Saray'da gerçekleşen çok özel bir toplantı ve ardından yapılan görüşmeler ABD Başkanı Barack Obama'nın İngiliz mevkidaşıyla birlikte her an Suriye'ye bir müdahale opsiyonuna karar verebileceği yorumlarına sebep oldu.
İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesi ABD Başkanı Barack Obama'nın üst düzey komutanları, ulusal güvenlik danışmanları ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşerek Suriye'ye müdahale planları yaptığını yazdı. 
 
YÜKSELEN İŞARETLER
 
Bugünkü nüshasında konuyu manşetten duyuran İsrail gazetesi, Obama yönetiminin Suriye için askeri seçeneği masada tuttuğunu aktardı. Gazete Obama yönetiminin Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı konusunda "yükselen işaretler" olduğuna inandığını ifade etti. 
 
İNGİLTERE DE İŞİN İÇİNDE
 
Obama'nın konuyu İngiltere Başbakanı Cameron ile de görüştüğünü vurgulayan gazete, eğer kimyasal silahı Esad'ın kullandığı doğruysa Esad'a sert bir cevap verileceği konusunda ikilinin anlaştıklarını kaydetti. 
 
Gazete ayrıca Suriye ordusunun kimyasal silahların muhaliflere ait olduğunu kaydettiğini ve BM gözlemcilerine inceleme izni verilmemesinin Esad yönetimi üzerinde şüpheleri arttırdığı bilgilerini de okuyucularına duyurdu. 
 
Ayrıca Obama'nın Savunma Bakanı'ndan bir kaç operasyon opsiyonu aldığını ve karar vermesi durumunda bu opsiyonlardan biriyle Suriye'nin vurulacağı bilgisi de gazetede yer aldı. 
 
BEYAZ SARAY'DA ÇOK ÖZEL TOPLANTI
 
Beyaz Saray'da gerçekleşen çok özel toplantıya,  Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, CIA Direktörü John Brennan, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ve ABD'nin BM temsilcisi Samantha Power katıldı. 
 
Yedioth Ahronot Beyaz Saray'da gerçekleşen bu kapsamda geniş katılımlı toplantının Suriye'ye müdahale ihtimalinin yüksek olduğuna işaret olduğunu ve yapılan toplantının önemini gösterdiğini kaydetti. 
 
Geçtiğimiz gün Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Suriye'ye havadan müdahale çağrısında bulunmuştu. ROTAHABER

Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri