Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD: "Suriye'de savaş devam ederse Rusya için sonuçları olacaktır"

16.06.2016 09:43
AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın olumlu bir şekilde Esed üzerindeki etkisini kullanmaması halinde bunun kendileri ve bölge için sonuçları olacağını söyledi.

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın olumlu bir şekilde Esed üzerindeki etkisini kullanmaması halinde bunun kendileri ve bölge için sonuçları olacağını söyledi.

Suriye’de rejim tarafından abluka altında bulunan bölgelere yardımların ulaşmaması ve barış görüşmelerinin başlamamasının Rusya için sonuçları olacağını söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında Suriye’de devam eden iç savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Beşşar Esed rejimi üzerindeki etkisini kullanması gerektiğini belirten Kirby, “Bunu gizlemiyoruz. Daha önce bunu konuştuk. Rusya olumlu bir şekilde Esed üzerindeki etkisini kullanmazsa bunun kendileri ve bölge için sonuçları olacaktır.” dedi.

Kirby, bahsettiği sonuçları ise Suriye savaşının devam etmesi ve mülteci krizinin daha da büyümesi şeklinde değerlendirirdi. Ayrıca Kirby, savaşın devam etmesi durumunda ise bölgeye daha fazla teröristin gelebileceği yönünde uyarıda bulunarak, "Rusya da muhtemel terör unsurlarının ilgisini çekebilir." ifadesini kullandı.

Rusya'nın Suriye’de çatışmaların durdurulması anlaşmasının tamamen uygulanmasını garantiye alması gerektiğinin kaydederek, "Ayrıca, hala yardımların ulaşmadığı bölgelere insani yardımların ulaşması ve başarılı bir şekilde diplomatik görüşmelerin sağlanması için bize yardım etmelidir." diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1768 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri