Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Suriye'ye müdahalede geri adım attı

10.09.2013 11:19
ABD Senatosu, askeri müdahale yetki tasarısının 11 Eylül Çarşamba günü yapılması planlanan oylamasını erteledi.

Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Harry Reid, yaptığı açıklamada,"Oylama yapmadan önce, Başkan Obama'nın davasını Senato ve Amerikan halkına sunma fırsatı olduğundan emin olmak istiyorum." ifadesini kullandı.

"UYGUN DEĞİL"

Reid, Suriye'nin kimyasal silahlarına yönelik uluslararası tartışmalar devam ederken Senato'da oylamaya gitmenin uygun olmayacağını belirterek, önemli olanın tasarıyı ne kadar hızlı geçirmek değil, ne kadar iyi geçirmek olduğunu bildirdi.

Tasarıyı 11 Eylül Çarşamba günü Senato'ya getirmeyi planlayan Reid, son gelişmeler dolayısıyla bunu ertelediğini açıkladı.

"SURİYE'NİN TEKLİFİ OLUMLU"

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarına yönelik teklifiyle ilgili olarak, "Eğer gerçekse, olabilir. Olumlu bir gelişme potansiyeli taşıyor." dedi. 

Obama, Rusya'nın teklifinin önemli bir ilerlemeye yöneltebilme ihtimali taşıdığını ama konunun takip edilmesi gerektiğini ve bunun bir geciktirici taktik olmasını istemediklerini kaydetti. 

ULUSA SESLENİŞ YAPACAK

Bu nedenle Esad'a yönelik baskının devam etmesi gerektiğini bildiren Obama,"Bu nedenle yarın ulusa planlanan seslenişimi yapacağım."değerlendirmesinde bulundu. 

Obama, kendisinin kimyasal silahların kullanımının engellenmesini, askeri eylem olmadan başarmayı tercih edebileceğini belirterek, "Ama diğer yandan da eğer baskıyı korumazsak ve ciddi bir askeri tehdit olmadan ilerlersek, görmek istediğimiz bir anlaşmaya varabileceğimizi sanmıyorum." ifadesini kullandı. ENSONHABER

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri