Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortadoğu'nun yeni lideri S. Arabistan mı?

Yönlendirmelere başlayan ABD Ulusal İstihbarat Konseyi Ortadoğu'da liderliği Mısır'dan aldı, Suudiler'e verdi!
Ulusal Amerikan İstihbarat Konseyi son raporunda, Ortadoğu'da liderliğin el değiştirdiğini idda etti. Rapora göre, Mısır, Arap ülkeleri arasındaki üstün statüsünü kaybediyor, liderlik rolü de, pek istekli olmamasına rağmen Suudi Arabistan'a geçiyor.!

İsrail gazetesi Haaretz'te yayımlanan habere göre, yen iliderin Suudi Arabistan olduğu yönündeki görüşe bu görüşe, kendisini, Amerikan istihbaratında orta ve uzun vadeli strateji politikaları oluşturma merkezi olarak tanımlayan istihbarat konseyinin "Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün: Bölgesel Meseleler Politikaları ve ABD'nin Orta Doğu'daki Amaçlarını Destek" adı altında yürütülen çalışmasında yer verildi.

Uzmanlar, Mısır'ın on yıllardır olduğu gibi artık bölgenin tartışmasız lideri olmadığını, liderlik meşalesinin Suudi Arabistan'a geçtiğini bildirdi.

Raporda, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in giderek yaşlandığı ve bölgenin idaresinde eskiden olduğu gibi gerekli enerjiyi sarf edemediği görüşü savunuldu.

Mısır hükümetinde, Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek ve istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın, Hüsnü Mübarek'in bölgesel ilişkilerdeki görevini üstlenemediği de ifade edildi.

Raporda, ABD-Mısır ilişkilerinin hala güçlü olduğu, ancak Kahire'deki bazı yetkililerin artık ABD ile ilişkilerin ülkeye yararıyla ilgili şüphelerinin oluştuğu da kaydedildi.

Hükümet kurumu olmasına rağmen, hükümetin dış politika görüşlerinin doğrudan yansıtılmadığının vurgulandığı raporda, Suudi Arabistan'la ilgili olarak da Suudi dış politikasının son yıllarda etkisiz olduğu, Filistinli taraflar; Hamas ve El Fetih'in yanı sıra Lübnan hükümetiyle Hizbullah'ı uzlaştırmada başarısız olduğuna dikkat çekildi.

Ancak Suudi krallığının İran'ı zayıflatmak istediği ve İran'ın etkisinden kurtulmuş istikrarlı ve birleşik bir Irak görmek istediğini öne sürdü.

Suudi Arabistan'ın, İsrail ile krallık arasındaki ilişkiler kurulmasının yolunu açacak bir ülke olduğunu vurguladılar.

dunyabulteniBu haber toplam 1420 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri