Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anadolu Kartalı’nda ‘Akdeniz’ misillemesi

03.04.2012 10:07
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en seçkin tatbikatlarından biri olan Anadolu Kartalı Tatbikatı dün başladı

13 Nisan’a kadar sürecek tatbikatın icra sahası bu yıl sürpriz bir şekilde genişletildi. Daha önce sadece Orta Anadolu semalarında gerçekleşen ve Konya 3. Ana Jet Üssü’ndeki muharip unsurlarının yanı sıra İncirlik Hava Üssü’ndeki NATO unsurlarının katılımıyla gerçekleşen tatbikat, bu yıl Orta Anadolu’nun yanı sıra tarihinde ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının da katılımıyla Akdeniz’de de icra edilecek.
Kaynaklar, Yunanistan, İsrail ve ABD unsurlarının Doğu Akdeniz’de yürüttüğü “Noble Dina” harekâtına misilleme olarak tatbikata deniz unsurlarının da dahil edilmesinin İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne gözdağı niteliğinde görülmesi gerektiğine işaret etti. Deniz Kuvvetleri’nin geçtiğimiz yıl İsrail ile yaşanan gerginlik nedeniyle Doğu Akdeniz’deki etkinliğinin artırılması amacıyla programa dahil edilmesinin önceden kararlaştırıldığı öne sürüldü. Tatbikatla Doğu Akdeniz’deki olası bir karışıklıkta hava ve deniz unsurlarının eşgüdümünün denenmesinin planlandığı belirtildi.

TSK’nın mevcudu 12 bin arttı
Genelkurmay Başkanlığı’nın personel sayısı, geçtiğimiz aya oranla 12 bin artış göstererek, 726 bin 67 olarak açıklandı.
Geçtiğimiz ay iki general ve amiralin emekliliğini istemesi nedeniyle 362’ye düşen general/amiral sayısında ise bir değişiklik yaşanmadı.

Bu haber toplam 4662 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri