Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD raporunda Türkiye...

17.12.2010 00:54
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, ABD'nin Türkiye gibi "yükselen etki merkezleriyle" diyaloğunu güçlendirmesinin önemi vurgulandı.

Bazı bölümlerinde Türkiye'nin de adının geçtiği raporda, "yeni jeopolitik ve jeo-ekonomik görünüm" başlığı altında, dünyada son 10 yılda jeopolitik ve jeo-ekonomik görünümün önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekilerek, bu değişimin gelecek yıllarda da devam edeceği tahmini dile getirildi.

Bu değişimin "tanımlayıcı bir ögesinin", daha fazla söz ve temsil hakkı peşinde olan yeni etki merkezlerinin ortaya çıkması olduğu belirtilen raporda, "Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Nijerya, Rusya ve Güney Afrika dahil olmak üzere, yükselen güçler ve 21'inci yüzyılın küresel ve bölgesel etki merkezleri, bugünün jeopolitik görünümünü tanımlıyor. Bu ülkeler ekonomik olarak büyüdükçe, bölgelerinde daha önemli roller oynuyorlar ve bunun karşılığında, bölgeleri yeni küresel etki ortaya koyuyor" denildi.

Raporda, "bu etki merkezlerinin erişiminin genişlediği ve diğer ülkelerin yerel kalkınmaya odaklanmaktan, daha fazla uluslararası rol almaya doğru dönüşüm yaşadığı bir dönemde, bu gidişatın gelecek yıllarda da devam edeceği" beklentisi ifade edildi.

ABD'nin bu yükselen güçler ve etki merkezleriyle diyaloğunu artırırken, Avrupa, Asya ve Ortadoğu'daki köklü müttefiklik ilişkileri ve ortaklıklarını da derinleştireceğinin vurgulandığı raporda, bunun ABD'nin çıkarlarının ilerletilmesi ve teminat altına alınmasına katkı sağlama açısından hayati önemde olduğu belirtildi. Raporda, "Değerler paylaştığımız bu ülkeler, ortak zorluklarla mücadelede gösterdiğimiz küresel işbirliğimizin merkezinde yer almalı" ifadesi kullanıldı.

ABD yönetiminin kaynaklarını ve uzmanlığını birarada toplamak için yenilikçi yöntemler kullanan misyon şefleri arasında ilk örnek olarak ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin sıralandığı raporda, Ankara Büyükelçiliğinin, ülke genelindeki koordinasyonun sağlanması için ülkedeki dört diplomatik temsilciliğin tümünde kurumlararası temsilciler için dijital video konferansları düzenlediği kaydedildi.

Raporda, büyükelçiliğin ayrıca, izlenecek siyasetle ilgili fikir oluşturmak ve Misyon Stratejik Kaynak Planı'nın misyon genelindeki öncelikleri yansıtmasını sağlamak için askeri, ekonomik, ticari ve güvenlik alanlarını içeren belirli konularda düzenli alt gruplar oluşturduğu belirtildi.

Raporun, "yükselen etki merkezleriyle ilişkilerin inşa edilmesi" başlıklı bölümünde de, "ABD'nin Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Nijerya, Rusya ve Güney Afrika gibi, hızlı büyüyen ve bölgelerinde ve küresel meselelerde daha etkili roller oynayan ülkelerle ilişkilerindeki kapasitelerini artırmakta olduğuna" işaret edildi.
 

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri