Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD üniversitesinde Gülen konferansı

08.03.2009 17:10
ABD'nin Louisiana Üniversitesi'nde Gülen Konferansı düzenlendi
ABD'nin Louisiana eyaletindeki Baton Rouge şehrinde bulunan Louisiana Devlet Üniversitesi, dün önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. Fethullah Gülen üzerine bu yıl besincisi düzenlenen ve "Modern Dünya'da İslam: Düşüncede ve Pratikte Gülen Hareketi" isimli uluslararası konferansla, akademi dünyası bir kez daha "Gülen hareketi" üzerine araştırmalarını ve düşüncelerini paylaştı.

Konferans dolayısıyla düzenlenen açılış resepsiyonuna ABD'nin farklı eyaletlerinden sosyal bilimciler, siyasetçiler, üniversite öğrencileri ve Baton Rouge şehrinin ileri gelenleri katıldı. Resepsiyonda bir konuşma yapan konferans sponsorlarından Atlas Vakfı Başkanı Catherine Eustis, farklı kültürlerden gelenlerin, birbirlerine karsı besledikleri barış, sevgi, affedicilik ve merhamet duygularının önemine vurgu yaptı. Eustis, "Bizi bir araya getiren ortak değerlerin, ayıranlardan çok daha kuvvetli olduğunu ve karşılıklı görüş alışverişiyle bizi bağlayan bu ortak değerlerin yeniden keşfedebileceğini" ifade etti.

Konferansa ABD'nin sekiz eyaletinin yanı sıra 17 ülkeden de farklı bilim adamları 45 adet makale gönderdi. Gün boyunca devam eden konferans, dört bölümden oluştu: Gülen Hareketi'nin Entelektüel Temelleri, Gülen Hareketi'nin Sosyal Etkileri, İnanç Grupları Arasında Bir Köprü Olarak Gülen Hareketi ve Gülen Hareketi'nden Bazı Örneklerinin Analizi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan konferans koordinatörü Mehmet Ulupınar, modern dünyada Müslümanların, köklü sosyal, ekonomik, siyasi ve zihinsel değişim sürecinden geçtiğini belirtti. Ulupınar, Düzenlenen konferansın genelde hedefinin, modern İslam dünyasındaki değişimde ve İslam ile Batı arasındaki ilişkilerde görülen sorunları sorgulamak olduğunu ifade etti. Mehmet Ulupınar, konferansın özelde ise hedefinin, Türk-İslam düşünürü, yazar ve eğitim gönüllüsü Fethullah Gülen'in fikir ve düşüncelerini ve Gülen Hareketi diye adlandırılan bir toplumsal fenomenin içindeki gönüllülerin on-ayak oldukları sosyal projelere etkisini araştırmak olduğunu söyledi.

Konferans koordinatörü Ulupınar sözlerini şöyle noktaladı: "Türkiye'de çıkmasına rağmen artık uluslararası bir hareket olan Gülen Hareketi'nin gündeminde evrensel eğitim ve dinlerarası diyalog, hedefinde ise İslam dünyası ile Batı arasında olumlu ilişkiler geliştirmek, medeniyetler arası diyaloga, bilim ile din uyumuna, küresel eğitime, demokrasiye ve dinsel çoğulculuğa dolaylı da olsa bir katkıda bulunmaktır."


"GÜNEYDOĞUDAKİ EĞİTİM KURUMLARI, TERÖRİST FAALİYETLERİN ÖNÜNE SET OLDU"

Konferansa "Dünya Çapında Diyalog Faaliyetleri: Orta Öğrenim Öğrencilerinin Kültürel Ufkunu Genişletme Adına Gülen Modeli'nin Kullanılması" başlıklı makalesiyle katılan Humboldt Devlet Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörü olan Tom Gage, Gülen Hareketi'nin, insanlığın, ahlaki ve ruhi değerler ortak paydasının farkında olması adına yaptığı diyalog faaliyetlerinin muazzam önemine vurgu yaptı. Sözlerinin devamında Gage, Gülen Hareketi gönüllülerinin yapmakta oldukları diyalog gayretleriyle, farklı kültürler arasında vesile olduğu birlik atmosferinin, toplumlararası çatışmaların önünde de çok büyük bir set olduğunu ifade etti.

Teksas Teknik Üniversitesi'nden Profesör Mark Webb de 2008'in yaz aylarında ziyaret ettiği Diyarbakır, Elazığ ve Malatya'da yaptığı incelemelerde ve halkla görüşmeleri sonucunda, Gülen Hareketi gönüllülerinin açtığı eğitim kurumlarının o bölgedeki terörist faaliyetlerin önünde önemli bir set olduğunu gözlediğini ifade etti.


"MEDYA, MÜSLÜMAN, YAHUDİ VEYA HIRİSTİYAN TERÖRİST DEĞİL, YALIN OLARAK SADECE 'TERÖRİST' TERİMİ KULLANMALI"

Profesör Charles David Isbell ise kendisine sorulan bir soruya verdiği cevapta terörizmin dininin olamayacağını ifade edip, "medyanın bu konuda sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini; Müslüman, Yahudi veya Hıristiyan terörist değil, yalın olarak sadece 'terörist' denmesi gerektiğini" vurguladı.

Yaklaşık 200 izleyicinin takip ettiği konferans, profesör Karen Fontenot'un yaptığı kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Konferansın sponsorluğunu; Atlas Vakfı, İnançlararası Diyalog Enstitüsü, Louisiana Devlet Üniversitesi Tarih ve Antropoloji Fakülteleri, Louisiana Devlet Üniversitesi Reilly Medya ve Kamusal İlişkiler Merkezi, Southern Üniversitesi Nelson Mandela Kamu Yönetimi Fakültesi, Southern Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi, Southeastern Louisiana Üniversitesi İletişim Fakültesi üslendi.... (CİHAN)


Bu haber toplam 1318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri