Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD VE İRAN'IN PETROL KARDEŞLİĞİ

30.04.2013 19:19
Birbirlerine sözde diş bileyen iki devletin en has ticaret ortakları olduğu ortaya çıktı. İtiraf ise İranlı bakan yardımcısından geldi. Ambargo hikayeymiş...

Uluslararası İlişkiler, diplomasi konusunda bazı kodlanmış bilgiler vardır. Özellikle de ABD-İran-İsrail üçgeninde.

ABD, İran'ı ha vurdu ha vuracaktır, keza İran da ABD'ye karşı sürekli efelenir, tehdit eder...

Açın bakın gazeteleri. Haftanın bir gününde mutlaka ya ABD'nin ya da İsrail'in İran'ın vuracağına dair haber mutlaka vardır. Böylece ABD İran tehditi iddiasıyla bölgeye burnunu sokmakta İran da ABD'ye kafa tutan ülke imajıyla İslam Ülkeleri arasında kendi PR'ını yapmaktadır.

Bu arada ABD'nin İran'a ambargo uyguladığını da unutmamak gerek. Ama nasıl ambargo?

Dün Yeni Şafak Gazetesi "Ambargo Yalanmış" manşetiyle çıkmıştı. Meğer İran'a en ağır ekonomik ambargoyu uygulayan ABD İran'dan petrol alıyormuş. Yani ambargoyu kendisi deliyormuş.

Bu sözler İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Amir Abdullah'a ait. Şöyle diyor İranlı Bakan Yardımcısı: "Bizden en çok petrol alan şirketler ABD'li"..."

Yeni Şafak Muhabiri Burcu Bulut'un yaptığı röportaj iç sayfada ise "Ne Ambargosu! En Büyük Müşterimiz ABD" başlığı ile okuyucularına servis edilmiş. Yani İran, sözde düşmanı olduğu ABD'ye bile bile petrol satabiliyor.

Röportajın konuyla ilgili detayı ise şöyle;

"Petrol ihracatımız her şeye rağmen iyi bir şekilde sürüyor. Mesela Avrupa'daki birçok ülke İran'ı ambargo listesinden çoktan çıkardı bile. Üstelik bu talep de kendilerinden geldi. Çünkü İran'a ambargo uyguladıkları için ekonomileri çok zarar gördü. Ambargoya devam eden ülkeler kendi tuzaklarına kendileri düşmüşlerdir. Önemli bir bilgi de şudur: Şu son iki senede İran'dan en çok petrol satın alan şirketler Amerika ve Avrupa'dan çıkmıştır. Yaptığımız araştırmada da şunu gördük; mesela Amerika'daki bir x şirketi, düzenlediği belgelerle kendisini farklı bir ülkeye mensup gibi gösteriyor ama o şirketin sahiplerinin Amerikalı olduğunu görüyoruz. İşte böyle sahte belgelerle İran ile gizlice ticaret yapmaya çalışıyorlar."

Yani İran bile bile ABD'ye petrol satarken, ABD de sözde ambargo koyduğu İran'dan "x şirketler" aracılığıyla petrol alıyor... Kısacası tam bir alan memnun satan memnun olayı

Ne dersiniz Yarın yine bir ABD İran'ı vuracak haberi çıkar mı medyamızda?

Yeni Şafak'ın haberi için TIKLAYIN 

Bu haber toplam 2400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri